Platforma wzmocni się dzięki Rydzykowi? Te słowa nie pozostawiają wątpliwości

2018-12-11 11:16
Rydzyk będzie uczył jak być dobrą żoną w sypialni
Autor: ALEX MARCINKOWSKI/East News Rydzyk będzie uczył jak być dobrą żoną w sypialni

Już na wiosnę przyszłego roku odbędą się wybory do Europarlamentu. Nie jest wykluczone, ze wystartuje w nich nowa partia, zwana roboczo formacją ojca Tadeusza Rydzyka, choć on oczywiście żadnych funkcji partyjnych zapewne pełnić nie będzie. Okazuje się, że powstanie nowego bytu będzie na rękę przede wszystkim Koalicji Obywatelskiej. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej"

W badaniu wzięto pod uwagę dwa warianty - w pierwszym w wyborach nie startuje "partia Rydzyka", w drugim - staje do wyborczej rywalizacji. W obu przypadkach Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory, ale różnica między zwycięzcami a zajmującą drugie miejsce Koalicją Obywatelską zdecydowanie się zmniejsza w przypadku, gdy PiS wyrasta konkurencja po prawej stronie. Z sondażu wynika, że jeśli w wyborach europejskich wystartuje "partia Rydzyka", to przewaga PiS nad KO wyniesie zaledwie 0,1 proc (34 po 33,9 proc.). Chęć głosowania na nową formację deklaruje 2 proc. badanych. Jeżeli jednak dyrektor Radia Maryja nie będzie miał swojej listy, to na PiS zagłosuje 37 proc. respondentów, a na KO - 34 proc.

O CO CHODZI Z PARTIĄ RYDZYKA? TO ŚCIEMA?

Mirosław Piotrowski uchodzi za człowieka ojca rydzyka. Zobacz w materiale WIDEO, jak miażdży PiS

- Wydaje się, że "partia ojca Rydzyka" jest po prostu karta przetargową w rozgrywce dyrektora Radia Maryja i prezesa PiS. Nie sądzę, żeby naprawdę powstała - twierdzi w rozmowie z Super Expressem dr Bartłomiej Biskup. - Jeśli jednak taki byt faktycznie  by powstał, to byłby na rękę Platformie Obywatelskiej i całej koalicji. W wyborach parlamentarnych głosy oddane na nowa partię mogłyby sprawić, że PiS nie uzyskałoby np. samodzielnej większości - wskazuje politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE