Robisz wesele? Będziesz musiał je... zarejestrować! Mówi o tym Szumowski

2020-08-01 9:11 PMar
Łukasz Szumowski
Autor: MARCIN WZIONTEK / SUPER EXPRSS Łukasz Szumowski

W ostatnich dniach odnotowano wzrost liczby zakażeń COVID-19 w Polsce. W ciągu poprzedniej doby było to rekordowe 657 przypadków. Z tego powodu minister zdrowia Łukasz Szumowski postanowił przerwać urlop i wrócić do pracy. Jak rząd zamierza walczyć z koronawirusem w nadchodzących dniach? Szumowski zdradził, że poza możliwym powrotem do obowiązkowej kwarantanny, rozważana jest również konieczność... ewidencjonowania wesel!

Czy wyjeżdżając za granicę grozi nam po powrocie obowiązkowa kwarantanna? - Nie rekomendujemy w tej chwili wyjazdów do poszczególnych krajów, tę listę przedstawia MSZ. Analizujemy różne działania, choćby jak te, które wdrażają Niemcy, czyli obowiązkowe testy po przyjeździe, do kwarantanny włącznie. Tutaj patrzymy na liczbę osób, która przyjeżdża z zagranicy i trafia jako osoby zakażone. Na razie ta liczba jest niewielka, ale tak naprawdę większość osób wyjechała na przełomie miesiąca - powiedział Szumowski w rozmowie z RMF FM.

W pewnym momencie Szumowski został zapytany o pomysły, które zgłaszają epidemiolodzy i wirusolodzy, aby wprowadzić kary dla właścicieli sklepów albo organizatorów wesel, gdzie dochodzi do zakażeń koronawirusem. - Nie samo karanie tam, gdzie dojdzie do zakażenia. Czasami nie jest winny organizator, jeżeli działał zgodnie z planem, jeżeli było nie więcej niż 150 osób, to trudno karać kogoś za takie działanie. Zastanawiamy się, czy wprowadzić w tych obszarach kraju, gdzie jest więcej zakażeń, restrykcji polegających na tym, że na weselach mogłoby być mniej osób, czy nie wprowadzić pewnej rejestracji wesel, aby łatwiej móc je skontrolować. To na pewno poprawiłoby sytuację epidemiczną - zaskakująco powiedział Szumowski. Następnie tłumaczył, że to oznaczałoby, że w jednym powiecie mogłoby w weselu uczestniczyć 150 osób, a w innym mniej. - W końcu powiat to dosyć duże terytorium. Czasami powiaty, które są na liście tych, w których zakażeń jest więcej, sąsiadują ze sobą. Tam po prostu jest więcej tego wirusa, mamy więcej niż 10 przypadków na 10 tysięcy mieszkańców. To jest już wskaźnik dosyć obiektywny - przekonywał minister.

Express Biedrzyckiej - Andrzej Sośnierz: Ministrze Szumowski, weź się do pracy.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze