Roman Giertych zatrzymany przez CBA!

2020-10-16 5:13
Roman Giertych
Autor: Artur Hojny /SE

Ta wiadomość spadła jak grom z jasnego nieba! Warszawski adwokat, mec. Roman Giertych, i pomorski biznesmen Ryszard Krauze (64 l.) zostali w czwartek zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jak podało CBA, obaj mieli brać „udział w zorganizowanym procederze polegającym na wyprowadzaniu pieniędzy ze spółki, przywłaszczeniu i praniu pieniędzy”.

– Zarzuty są absurdalne i mają przykryć sytuację z kryzysem epidemii – powiedziała „Super Expressowi” córka Romana Giertycha Maria. To ona jako pierwsza poinformowała o zatrzymaniu. „W dniu dzisiejszym CBA zatrzymało Romana Giertycha, mojego tatę. Trwa przeszukanie naszego domu. Będę podawać dalsze informacje. Z wyrazami szacunku, Maria Giertych” – napisała na Twitterze.

Giertych miał zostać zatrzymany przed warszawskim sądem okręgowym przez kilku cywilnych funkcjonariuszy. Jak mówią świadkowie, kajdanki założono mu dopiero w samochodzie. 

Razem z Giertychem zatrzymano twórcę koncernu informatycznego Prokom Ryszarda K. Według komunikatu CBA zatrzymani mieli wyrządzić szkodę finansową – na sumę ponad 90 mln zł – jednej ze spółek, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jednocześnie CBA poinformowało, że sprawa jest rozwojowa i „planowane są kolejne zatrzymania”. Biuro podało również, że zatrzymani mają usłyszeć zarzuty przywłaszczenia mienia i prania pieniędzy.

Tymczasem na Twitterze Giertycha pojawił się krótki komunikat. „Zostałem dziś zatrzymany pod zarzutem działania na szkodę jakiejś spółki, skuto mnie kajdankami w przeddzień sprawy aresztowej L. Czarneckiego, którego jestem jedynym obrońcą. Nie pozwólcie, żeby moje zatrzymanie przykryło katastrofę epidemiczną rządu PiS, bo taki jest tego cel” – brzmiał wpis. 

Zatrzymań dokonano na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, jednak jej rzeczniczka, Anna Marszałek, odmówiła podania szczegółów na ten temat. Z kolei rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn, poinformował, iż postępowanie dotyczy lat 2010–2015. – Sprawa jest stricte kryminalna – powiedział Żaryn na konferencji prasowej.

Express Biedrzyckiej - Leszek Miller: PiS ma pieniądze, ale nie na służbę zdrowia
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE