Kosmiczne nagrody dla dyrektorów w ZUS! Gwóźdź do strajku? "SE" ujawnia!

2022-06-16 4:40
Kosmiczne nagrody dla dyrektorów w ZUS! Gwóźdź do strajku? SE ujawnia!
Autor: Daniel Dmitriew / FORUM Kosmiczne nagrody dla dyrektorów w ZUS! Gwóźdź do strajku? "SE" ujawnia!

ZUS jest na skraju strajku generalnego. Wszystko przez nawał pracy związany z poprawianiem Polskiego Ładu oraz niemal głodowe pensje szeregowych pracowników. Tymczasem prezes ZUS Gertruda Uścińska (64 l.) hojnie przyznała swoim dyrektorom i kierownikom nagrody. Podczas gdy lwia część urzędników pracuje za środki ledwie przekraczające pensję minimalną, kadrze kierowniczej wypłacono w 2021 r. aż 79 mln zł w postaci premii i nagród! Na głowę jednego urzędnika kadry kierowniczej miesięcznie przypadało dodatkowo średnio 2 020,68 zł. - To kolejny powód do zastrajkowania - mówi nam lider Związkowej Alternatywy w ZUS Piotr Szumlewicz.

Największa nagroda wypłacona dyrektorowi w ZUS wyniosła aż 23 tys. zł w przeliczeniu na rok! Uścińska dba też o dobre nastroje w warszawskiej centrali ZUS. Urzędnikom pracującym przy ul. Szamockiej 3 na Żoliborzu przyznano w zeszłym roku łącznie 32 689 072 zł w postaci premii i nagród. Jako że nie nie wszyscy urzędnicy tam pracujący to kierowcy, przeciętna kwota premii wynosiła 1,3 tys. zł miesięcznie.

>>>Strajk w ZUS coraz bliżej. Urzędnicy chcą podwyżek

Za co takie wypłaty? „Kryteria to:

  1. wydajność i terminowość pracy;
  2. jakość pracy, znajomość, stosowanie i przestrzeganie przepisów i procedur;
  3. stopień trudności lub samodzielności wykonywanych zadań;
  4. zaangażowanie w realizację zadań lub realizacji dodatkowych zadań”.

Tak nas informuje departament legislacyjno-prawny ZUS.

– Powinna być dymisja prezes ZUS! Rząd tyle razy mówił, że trzeba zaciskać pasa, a widzimy, że dyrektorzy nadal rozdają sobie nagrody, nie dbając o pracowników! Muszę powiedzieć, że to jak naplucie w twarz. Lwia część (pracowników ZUS - red.) pracuje za środki nieznacznie przekraczające płacę minimalną, a wielu wykwalifikowanych urzędników ZUS zarabia mniej niż pracownicy osiedlowych warzywniaków. To musi się zmienić! – mówi nam lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz.

Jak podwyżki tłumaczy ZUS?

- Na kwotę 79 mln zł składają się premie kwartalne i nagrody. Kwota ta stanowiła 12% wszystkich premii i nagród wypłaconych w 2021 roku i dotyczyła 3246 pracowników kadry kierowniczej w ZUS. Premie były wypłacane zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy. Natomiast indywidualne nagrody były wypłacone w szczególności za szczególne osiągnięcia zawodowe, m.in. dodatkowe zadania w okresie pandemii, w ramach kolejnych Tarcz Antykryzysowych, zwolnienia ze składek, świadczenia postojowe, dodatkowy zasiłek opiekuńczy, dodatek solidarnościowy, obsługa Polskiego Bonu Turystycznego. Od 2021 r. Zakład realizował również wypłatę świadczeń z programu Dobry start – tzw. 300+. Na mocy delegacji ustawowych Zakład otrzymał zwiększenie środków funduszu wynagrodzeń osobowych z przeznaczeniem na wypłatę nagród indywidualnych bez możliwości przeznaczenia tych środków na podwyżki - przekazał SE w odpowiedzi rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

>>>10 tys. zł dodatku do pensji i łącznie 12 MILIONÓW na nagrody u premiera! A sam kazał zaciskać pasa...

>>>Gigantyczne nagrody za walkę z koronawirusem dla ludzi Dworczyka

Sonda
Czy obawiasz się strajku w ZUS?
Express Biedrzyckiej - Jan Grabiec: PiS pisze scenariusz na katastrofę, a nie na wychodzenie z kryzysu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE