Trzaskowski powtórzy Kwaśniewskiego? Też zasypiał jako przegrany. Ten MEM powala

2020-07-12 22:50 PMar
Wybory 2020. Wieczór wyborczy Rafała Trzaskowskiego
Autor: Marcin Wziontek Wybory 2020. Wieczór wyborczy Rafała Trzaskowskiego

Druga tura wyborów prezydenckich już za nami. Według wyników exit poll pracownik IPSOS Andrzej Duda zdobył 50,4 proc. głosów, podczas gdy Rafał Trzaskowski 49,6 proc. głosów. Tak mała różnica wskazuje, że sytuacja może jeszcze ulec zmianie, lecz przynajmniej teoretycznie kandydat Koalicji Obywatelskiej zaśnie dziś jako przegrany. Warto jednak pamiętać, że w historii wyborów prezydenckich w Polsce doszło już do takiej sytuacji, w której wieczorne wyniki uległy znaczącej zmianie po podliczeniu wszystkich głosów!

Wybory prezydenckie w Polsce w 1995 r. odbyły się 5 listopada (I tura) i 19 listopada (II tura). Ostatecznie w drugiej turze o urząd prezydenta ubiegali się Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Sondaże przeprowadzone bezpośrednio po I turze wyborów wykazywały, podobnie jak w przypadku starcia Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego, różnicę 1–2% głosów. Jednak większość ankietowanych (55%) była przekonana o zwycięstwie urzędującego wówczas prezydenta, czyli Lecha Wałęsy. Po ogłoszeniu wstępnych wyników wydawało się, że tak też właśnie się stanie. Ostatecznie, po podliczeniu wszystkich głosów i ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów, triumfował jednak Kwaśniewski, który dostał 51,72 proc. głosów. Wałęsa, który otrzymał poparcie 48,28 proc. wyborców, musiał rozstać się z Pałacem Prezydenckim

Rafał Trzaskowski: Mam nadzieję , że jutro obudzimy się w innej Polsce

Czy do podobnego scenariusza dojdzie w wyborach prezydenckich 2020? Różnica 0,8 proc., jest zbyt mała, by Andrzej Duda mógł spać spokojnie. IPSOS wskazuje, że wynik może się różnić nawet o 2 punkty procentowe. Tymczasem, w nawiązaniu do wyborów z 1995 roku oraz postaci byłego prezydenta, dużą furorę w sieci robi mem z Aleksandrem Kwaśniewskim w roli głównej:

Rafał Trzaskowski komentuje sondażowe wyniki wyborów

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.