Uwaga! Rewolucja na przejściach dla pieszych

2020-11-26 5:13
Uwaga na przejściach dla pieszych.  Przypomina policja
Autor: KMP Nowy Sącz Uwaga na przejściach dla pieszych. Przypomina policja

Bezpieczniejsi piesi i kierowcy - takie zmiany ma przynieść nowelizacja ustawy Prawo ruchu drogowego. Nowelizację zaproponowała Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Ministerstwo Infrastruktury. Przede wszystkim, bezpieczniejszy ma być pieszy - szczególnie na przejściu i przed nim. Ale także piesi będą musieli zachować większą ostrożność.

Już nie tylko na zebrze, ale także przed wejściem na nią piesi przechodzący przez ulicę mają mieć pierwszeństwo przez autami. A na samym przejściu – bezwzględny zakaz używania przez pieszych telefonów komórkowych! 

Ministerstwo Infrastruktury i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przygotowały właśnie projekt nowelizacji ustawy Prawo ruchu drogowego. Kluczowy jest w nim zapis, który ma zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. Zbliżający się do przejścia kierowca będzie miał obowiązek zmniejszyć prędkość, co w praktyce ma oznaczać, że pieszy już wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym samochodem. 

Ustawa nałoży także nowy istotny zakaz na pieszych: na przejściu nie będą mogli korzystać z telefonu i innych urządzeń, które mogą rozproszyć uwagę, np. słuchawek. 

– Dobre zapisy. Oceniam, że to podniesie bezpieczeństwo pieszych – mówi „Super Expressowi” insp. Wojciech Pasieczny, były policjant Wydziału Ruchu Drogowego warszawskiej policji. – W Finlandii, jeśli ktoś nie zatrzyma się przed przejściem dla pieszych, traci prawo jazdy – dodaje i przekonuje, że nowe przepisy powinny być poprzedzone odpowiednią kampanią informacyjną.

W projekcie ustawy są i inne zmiany zwiększające bezpieczeństwo. W nocy w terenie zabudowanym kierowcy będą musieli tak jak za dnia jeździć z prędkością 50 km/h (teraz jest to 60 km/h). Z kolei na autostradach i drogach szybkiego ruchu trzeba będzie zachować między pojazdami odległość wynoszącą (w metrach) połowę aktualnej prędkości. Insp. Pasieczny twierdzi, że to dobre rozwiązanie i podaje przykład Niemiec, gdzie za jazdę „na zderzaku” kierowców karze się wysokimi mandatami.

Ciężarówka wjechała w sklep.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE