Mateusz Morawiecki. Konferencja dotycząca kolejnych obostrzeń

i

Autor: TWITTER

Kryzys na granicy. Premier Morawiecki z szefami rządów Łotwy i Litwy rozważają uruchomienie art. 4 NATO

2021-11-14 12:24

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę rozmawiał z premier Litwy Ingridą Simonyte i premierem Łotwy Krisjanisem Karinsem. Jak przyznał po tych dyskusjach szef polskiego rządu: - Zdecydowanie sprzeciwiamy się hybrydowemu atakowi reżimu Łukaszenki, blisko współpracujemy na rzecz ochrony granic UE. W rozmowie z PAP Morawiecki dodała, że wraz z premierami Litwy i Łotwy dyskutował o tym, czy nie uruchomić artykułu 4. NATO.

Mateusz Morawiecki w sobotę odbył ważne rozmowy na temat sytuacji na granicach z Białorusią z premierem Łotwy i premier Litwy, o czym powiadomił na Twitterze. Łotwa oraz Litwa - podobnie jak Polska - muszą mierzyć się z kryzysem wywołanym przez reżim Łukaszenki. - Dziś rozmawiałem z premier Litwy Ingridą Simonyte i premierem Łotwy Krisjanisem Karinsem. Zdecydowanie sprzeciwiamy się hybrydowemu atakowi reżimu Łukaszenki. Blisko współpracujemy na rzecz ochrony granic Unii Europejskiej i wzywamy do wspólnych działań na rzecz zatrzymania agresji Łukaszenki, manipulacji medialnych i fake newsów - stanowczo podkreślił szef polskiego rządu. Wiadomo, że od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na sankcje.

W niedzielę premier Morawiecki w rozmowie z PAP poinformował, że wraz z premierami Litwy i Łotwy rozważa uruchomienie artykułu 4. NATO. Co to oznacza? Szef polskiego rządu wyjaśnił: - Dyskutujemy z Łotwą i w szczególności z Litwą, czy nie uruchomić artykułu 4. NATO. To rozwiązanie, które przewiduje, że strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo któregokolwiek z państw sojuszniczych. Wydaje się, że jest to coraz bardziej potrzebne. Bo nie wystarczy już tylko byśmy publicznie wyrażali swoje zaniepokojenie - teraz potrzebne są już konkretne kroki i zaangażowanie całego sojuszu.

Rozmowy o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

Rozmowy premiera Morawieckiego to nie jedyne, które odbyły się w sobotę. O sytuacji na granicy polsko-białoruskiej rozmawiał też z szefem dyplomacji UE Josepem Borrellem, szef polskiego MSZ, minister Zbigniew Rau

DOWIEDZ SIĘ>>>MOCNE słowa Kamińskiego z samego rana! Chodzi o kryzys na granicy

NIŻEJ GALERIA ZDJĘĆ PREMIERA MORAWICKIEGO

Sonda
Czy popierasz pomysł budowy muru na granicy z Białorusią?
Atak na granicy. Przeciwko polskim służbom użyto gazu łzawiącego