Wzrost zakażeń omikronem. Rzecznik MZ nie ma złudzeń. "To będzie decydujący tydzień"

2022-01-10 11:31
koronawirus
Autor: usk opole/mat.prasowe Koronawirus/zdjęcie ilustracyjne

Wszystko wskazuje na to, że wariant koronawirusa omikron nie daje za wygraną. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia nie napawają optymizmem. - W tej chwili mamy wykryte 193 przypadki wariantu omikron. Rozprzestrzenia się on bardzo szybko i jest nie tylko zakaźny, ale także śmiertelny - stwierdził rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zdaniem rzecznika najbliższy tydzień będzie decydujący w kontekście IV fali i dalszego rozwoju epidemii koronawirusa.

MZ przekazało najświeższe dane dotyczące koronawirusa. Według informacji MZ ostatniej doby odnotowano 7 tys. 785 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami  - 14 kolejnych. Tendencja dotycząca wzrostu zakażeń jest zwyżkowa. Zauważa to rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. - Mamy 10 proc. wzrost zakażeń względem ubiegłego tygodnia. Niepokojące jest to, że wzrosty zakażeń mają województwa ściany wschodniej — powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ przekazał również, że dotychczas w Polsce wykryto 193 przypadki wariantu omikron. Najwięcej w woj. pomorskim i mazowieckim. - W ostatnim tygodniu to 7-8 proc. wzrost - powiedział podczas konferencji.  Są też pierwsze przypadki zgonów zakażonych nowym wariantem koronawirusem. To dwaj mężczyźni z woj. małopolskiego, którzy nie byli zaszczepieni. 

Zdaniem Andrusiewicza najbliższy tydzień będzie decydujący w kontekście dalszych działań rządu i MZ ws. epidemii. - Musimy być przygotowani na piątą falę. Przygotowujemy plany powiększenia bazy łóżkowej. Do soboty wojewodowie mają przedstawić plan powiększenia baz, co sumarycznie ma nam dać 40 tys. łóżek. Jeśli pod koniec stycznia zaobserwujemy dalsze wzrosty, w pierwszej połowie lutego wojewodowie będą musieli przygotować kolejne plany do 60 tys. łóżek - przekazał rzecznik MZ.

Express Biedrzyckiej - Barbara Nowacka: Czarnek to arogant i kłamie
Sonda
Bardziej boisz się szczepionki na koronawirusa czy koronawirusa?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE