Zapytano Polaków, co sądzą o Dudzie i Morawieckim. Katastrofa to mało powiedziane

2021-09-29 7:42
Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki
Autor: Marek Zieliński/Super Express Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki

Wyniki najnowszego sondażu, w którym Polacy wyrażali swoją opinię o prezydencie Andrzeju Dudzie i premierze Mateuszu Morawieckim, naprawdę lepiej, żeby nie dotarły do ich uszu. Obok tak złych wskazań naprawdę ciężko przejść obojętnie... Jakie wyniki uzyskał Duda, a jakie Morawiecki? Sprawdź poniżej!

Z sondażu IBRiS opublikowanego w środowej "Rzeczpospolitej" wynika, że zarówno prezydent jak i premier mają przewagę ocen negatywnych nad pozytywnymi. Wyniki obu czołowych polskich polityków są też bardzo podobne. Działania premiera Mateusza Morawieckiego negatywnie ocenia 49 proc. respondentów, a prezydenta Andrzeja Dudy – 48 proc. pytanych. Z sondażu wynika również, że 9 proc. badanych nie ma zdania na temat pracy premiera, a 7 proc. ankietowanych nie umie sprecyzować swojej oceny na temat głowy państwa. Pozytywnie działania premiera Mateusza Morawieckiego oceniło 42 proc. ankietowanych, a prezydenta Andrzeja Dudy – 45 proc.

Dziennik podkreśla, że ważna jest tendencja w opiniach widoczna w ostatnich kilku miesiącach. – Porównaliśmy więc oceny z najnowszego sondażu z badaniami przeprowadzonymi w grudniu 2020 i styczniu 2021 roku. Wówczas premier miał więcej zwolenników: pozytywnie oceniało go 44 proc. badanych. Nie zmienił się za to wynik w opiniach negatywnych, wtedy też była to prawie połowa puli: 49 proc. Za to prezydent Andrzej Duda notuje poprawę – czytamy. Gazeta podała, że w styczniu pozytywnie Dudę oceniało 42 proc. Polaków, a źle – 52 proc. (w stosunku do wrześniowego badania spadek o 4 pkt. proc.). – Trzeba jednak pamiętać, że Andrzej Duda wciąż dopiero odrabia straty, które przyniósł mu październik 2020 roku – czyli wybuch masowych protestów kobiet po werdykcie TK w sprawie aborcji. Jeszcze we wrześniu 2020 r. prezydent cieszył się pozytywnymi ocenami 54 proc. badanych, a zaledwie 42 proc. oceniało go negatywnie – zauważono.

Zobacz zdjęcia z randki premiera Morawieckiego ze swoją żoną, którą zabrał do kina

Podano, że premier Mateusz Morawiecki także zanotował "spektakularny zjazd ocen pozytywnych" na jesieni 2020 roku. – We wrześniu pozytywnych opinii było 54 proc., a negatywnych – 38 proc. Ale już w listopadzie negatywnie oceniało go 59 proc. badanych, przy zaledwie 35 proc. ocen pozytywnych. Strat tych premier nie odrobił do końca, zwłaszcza że w porównaniu ze styczniem 2021 r. odsetek ocen pozytywnych znowu mu spadł – przypomniano.

Express Biedrzyckiej - Leszek Miller: Duda przekracza kompetencje, to komedia
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE