Czym jest Polski Ład?

2022-01-24 0:05
Czym jest polski ład? zdjęcie otwierające
Autor: Shutterstock

Polski Ład to więcej pieniędzy w kieszeniach zwykłych Polaków. Dodatkowe wsparcie dla rodzin. Więcej inwestycji w małych i średnich miastach, a także na wsi.

Polski Ład to największy program rozwojowy od 30 lat. To inwestycja w polskich pracowników i w polskie rodziny. To wyższe zarobki dla tych, którzy do tej pory zarabiali nieco mniej. To dodatkowe pieniądze na opiekę nad dziećmi. To wyższe emerytury dla seniorów, dzięki wyższej kwocie wolnej od podatku. To więcej pieniędzy na służbę zdrowia, nowe drogi, szkoły, szpitale, wodociągi, żłobki, przychodnie, hale sportowe i przedszkola. I w konsekwencji więcej nowych miejsc pracy, przy zdecydowanie lepszym komforcie życia.

Polski Ład to plan rozpisany na wiele lat. Pierwszy krok to reforma podatkowa, która zostawi w kieszeniach Polaków ponad 17 mld zł rocznie. 

Zobacz: Wszystko o Polskim Ładzie. PDF

Czym jest Polski Ład premier
Autor: Materiały prasowe

- Polski Ład to największa reforma systemu podatkowego od 30 lat. Założenia są jasne, chodzi o to żeby Polacy zarabiali więcej. Dlatego wprowadziliśmy kwotę wolną od podatku wynoszącą aż 30 tys. zł. Do takiej kwoty podatku w ogóle nie będzie. Osoby zarabiające do 12 800 zł będą zyskiwać na reformie lub będzie dla nich neutralna – mówi Premier Mateusz Morawiecki.

Po co jest Polski Ład?

Polski Ład tworzy m.in. sprawiedliwy system podatkowy i jest pierwszym krokiem w kierunku zapewnienia nam płac na europejskim poziomie. Polacy oczekują europejskiej jakości życia, dlatego Polski Ład zaczyna od europejskich standardów w podatkach.

Polski Ład - nowe korzystne rozwiązania!

Rozszerzenie preferencji dla klasy średniej

Rozszerzamy preferencję dla klasy średniej na:

  • emerytury i renty,
  • umowy-zlecenia,
  • opodatkowane świadczenia ZUS,
  • wynagrodzenia nauczycieli akademicki,

Osoby zarabiające do 12 800 zł będą zyskiwać na reformie lub będzie dla nich neutralna.

Korzystanie z rozwiązania będzie możliwe także przy zbiegu różnych rodzajów umów (np. umowy o pracę z umową-zlecenia).

Rozszerzenie ulgi dla samotnych rodziców

Dla samotnego rodzica, którego zarobki nie przekraczają poziomu 12 800 zł, Polski Ład będzie korzystny bądź neutralny. Osoby o najniższych dochodach dostaną zwrot niewykorzystanej ulgi, nawet gdy zapłacą mniejszy podatek niż 1500 zł.

Wyrównanie dla OPP z 1%

Dzięki korekcie Organizacje Pożytku Publicznego nie odczują zmian w podatkach. W 2022 r. otrzymają środki z 1% według starych zasad, czyli na podstawie rozliczenia podatku za 2021 r. Od roku 2023 wprowadzone zostaną rekompensaty z budżetu państwa tak by wpływy z 1% nie były niższe.  Mechanizm będzie całkowicie uzależniony od wskazania OPP przez podatników, tak jak do tej pory.

Dodatkowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami

Polski Ład wprowadza także nowy instrument wsparcia dla ZFRON i ZFA, który będzie naliczał kwoty w takiej wysokości, aby zrekompensować pracodawcom utracone korzyści. Dzięki temu żaden pracodawca, który tworzy miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami, nie straci na Polskim Ładzie.

Partnerami materiału są

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa