NIE ŻYJE Bohdan Smoleń. Zmarł w wieku 69 lat

2016-12-15 10:56

Bohdan Smoleń zmarł 15 grudnia 2016 roku. Miał 69 lat. Bohdan Smoleń był znanym kabareciarzem i aktorem komediowym. Tworzył słynny i popularny w czasach PRL kabaret Tey. Pod koniec życia założył ośrodek pomocy, w którym terapię odbywały osoby z porażeniem mózgowym, a w terapii wykorzystywano zwierzęta. Smoleń chorował od lat, z każdym rokiem z jego zdrowiem było coraz gorzej.

Bohdan Smoleń zmarł 15 grudnia 2016. Miał 69 lat. Smoleń urodził się w Bielsku-Białej 9 czerwca 1947 roku. Skończył Akademię Rolnicza w Krakowie, ale nie w tym kierunku poszła jego zawodowa droga. Od lat 60. występował w kabaretach. Najpierw w kabarecie Pod Budą, ale dopiero stworzenie wraz z Zenonem Laskowikiem kultowego kabaretu Tey przyniosło mu prawdziwa sławę, Smoleń stał się gwiazdą. Najbardziej znanymi skeczami z udziałem Bohdana Smolenia był „Z tyłu sklepu” oraz „Pani Pelagia”.

Kabareciarz był także aktorem. Jako staruszek grał w „Świecie wg Kiepskich” listonosza Edzia. Zagrał także króla Gubernatora Manuela Karmello de Bazar w filmie dla dzieci „Pan Kleks w kosmosie”, w filmie towarzyszyła mu sama Maryla Rodowicz. To właśnie dzieciom poświęcił ostatnie lata swojego życia. W Baranówku pod Mosiną założył ośrodek rehabilitacyjny, w którym poprzez hipoterapię dzieci, ale także dorośli poddawani byli terapii.

Bohdan Smoleń kilka dni temu trafił do szpitala. Przeszedł poważną infekcję, przez którą pojawiły się u niego problemy z oddychanie. Niestety wykończony wcześniejszymi chorobami organizm nie poradził sobie z infekcją. Aktor zmarł 15 grudnia 2016 roku.

ZOBACZ:Bohdan Smoleń i Zenon Laskowik zakopali wojenny topór! Pogodziła ich ciężka choroba