Pluszakoterapia z Jelonkiem Jankiem

i

Autor: Materiały prasowe

Rozmowa z dzieckiem o chorobie

Pluszakoterapia z Jelonkiem Jankiem

2022-11-24 17:33

Jak bardzo traumatyczny jest pobyt dziecka w szpitalu, zwłaszcza gdy wymaga ono dłuższego pobytu w takiej placówce, wszyscy wiemy. Tymczasem ani rodzice, ani nawet wielu lekarzy, nie potrafią rozmawiać z dzieckiem o jego chorobie, nie wiedzą, jak przekazywać mu tej wiedzy. Albo unikają rozmów na ten temat, albo rozmawiają tak, jakby dziecko było jakimś nierozumnym stworzeniem. Oczywiście robią to w dobrej wierze, starając się w ten sposób chronić dziecko przed dodatkowym stresem. A to nie tak. Efekt może być odwrotny. Dziecko, podobnie jak dorosły, tak samo musi zmierzyć się z nową dla siebie sytuacją, która jest dla niego niezrozumiała i niepokojąca. I tak samo potrzebuje wyjaśnienia, przedstawionego w przystępnej dla niego formie.

I tu z pomocą przyszła firma Janssen i Fundacja Zaczytani, tworząc projekt „Pluszakoterapia z Jelonkiem Jankiem”, skierowany do najmłodszych pacjentów i ich opiekunów. Jaki jest cel tego projektu?

- Zgodnie ze standardami zapisanymi m. in. w Europejskiej Karcie Praw Dziecka, przebywające w szpitalu dziecko ma prawo do uzyskania informacji w sposób dostosowany do jego wieku i percepcji. Taka idea przyświeca właśnie naszemu projektowi „Pluszakoterapii z Jelonkiem Jankiem”, który pilotażowo wprowadzamy w pięciu szpitalach w Polsce. Wierzymy, że wypracowane w ramach projektu narzędzia pomogą lekarzom w lepszej komunikacji i wsparciu dzieci w trakcie pobytu w szpitalu – mówi Tomasz Skrzypczak, Dyrektor Zarządzający Janssen Polska.

pluszak jelonek

i

Autor: Materiały prasowe

Pluszak, bajka, wyprawka

Jelonek Janek to pluszak z pluszowymi wnętrznościami, został zaprojektowany tak, żeby lekarz w prosty sposób mógł pokazać i wytłumaczyć dziecku, na czym polega procedura medyczna, której będzie ono poddane. Ważnym elementem programu jest też bajka edukacyjna „Góry Nadziei”, której bohaterem jest właśnie Jelonek Janek i jego drużyna. Bajka ma dać dzieciom nadzieję na powrót do zdrowia.

Ponadto pracownicy firmy przygotowali , w ramach wolontariatu, wyprawki dla dzieci prze bywających w szpitalach. Poza pluszowym Jelonkiem Jankiem, ubranym w odręcznie malowaną przez pracownika kamizelką lub apaszką,  znajdzie się w niej książka z bajką oraz kartka z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia. Każdy pluszak ma dołączoną metkę z kodem, odsyłającym do strony z audiobookiem „Góry Nadziei”. 

Nasi Partnerzy polecają