Rocznica pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu: Marsz zwolenników PiS i manifestacja przeciwników pochówku

2011-04-18 12:06

W poniedziałek, 18 kwietnia mija dokładnie rok od uroczystości pogrzebowych na Wawelu. Trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich spoczęły w sarkofagu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów bazyliki archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława. W pierwszą rocznicę pogrzebu rodzina prezydenckiej pary weźmie udział w mszy świętej w Bazylice Mariackiej, po której odbędzie się koncert, a wieczorem marsz zwolenników PiS oraz środowiska „Gazety Polskiej. Przeciwnicy pochówku na Wawelu szykują kontrdemonstrację.

Politycy PiS, prezydencka córka Marta Kaczyńska, brat Marii Kaczyńskiej Konrad Mackiewicz oraz  najbliższa rodzina i przyjaciele zmarłej pierwszej pary  będą w Bazylice Mariackiej czcić pamięć tych, którzy odeszli.

Uroczysta msza święta rozpocznie obchody rocznicy pogrzebu na Wawelu. Punktem kulminacyjnym będzie koncert „10 IV in Memoriam”, który poprowadzą aktorzy Małgorzata Kożuchowska i Jerzy Zelnik.

Po koncercie planowany jest marsz zwolenników PiS organizowany przez środowisko „Gazety Polskiej”. W pochodzie, który przejdzie pod Krzyż Katyński na plac przed Kościołem św. Idziego ojców dominikanów weźmie udział ponad tysiąc osób.

Patrz też: Małysz ostro o Kaczyńskim: To śmieszne, że zamiast na Wawelu składa kwiaty pod Pałacem Prezydenckim

W tym samym czasie w Krakowie odbędzie się kontrmanifestacja przeciwników pochówku na Wawelu. Członkowie Stowarzyszenia Obywatelski Wawel  chce okrążyć zamkowe wzgórze. Policja jest przygotowania na stracie wrogich obozów.

Nie wiadomo czy w uroczystościach na Wawelu weźmie udział brat zmarłego prezydenta - Jarosław Kaczyński, który cały czas czuwa przy szpitalnym łóżku ciężko chorej matki Jadwigi.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE