WYBORY 2011. Pewne ZWYCIĘSTWO PLATFORMY Tuska - SONDAŻ

2011-09-02 16:16 an

Siedem partii będzie walczyć w wyborach o znalezienie się w Sejmie. Przedwyborczy sondaż dla "SE" daje szansę tylko czterem. Liderem jest Platforma Obywatelska. Wygra zdecydowanie jednak pod warunkiem, że jej zwolennicy pójdą na wybory. A z tym może być różnie.

{% load polls_tags %}{% get_poll 3469 request.path %}

PO jest na pierwszym miejscu w sondażu Homo Homini dla "SE". Na miesiąc przed wyborami zamierza oddać na nią głos 32 proc. ankietowanych. Z kolei 24 proc. respondentów deklaruje, że będzie głosować na PiS, a 12 proc. na SLD.

W tym sondażu szanse na znalezienie się w Sejmie ma jeszcze PSL, które ma 7 proc. zwolenników. Kolejne trzy partie spośród siedmiu, które będą walczyć w wyborach: Ruch Palikota, Polska jest Najważniejsza i Polska Partia Pracy według sondażu Homo Homini nie dostaną się do Sejmu.

Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego Rafał Chwedoruk uważa, że wyniki wyborów nie będą się zdecydowanie różnić od tego, co pokazują sondaże. Najprawdopodobniej jednak PO może stracić swoją przewagę nad PiS.

- Partia Kaczyńskiego ma ok. 80 proc. zdecydowanych wyborców. Takich, którzy nie odejdą gdzie indziej. Z kolei PO ma 50 proc. "letnich" wyborców. Czyli takich, którzy nie są do końca zdecydowani, chcą głosować na PO na zasadzie niechęci do innych, np. do PiS - tłumaczy dr Chwedoruk.