ZIELONE ŚWIĄTKI 2012 - co to za ŚWIĘTO, ZNACZENIE, OBCHODY, zwyczaje związane z Zielonymi Świątkami

2012-05-27 11:30

W niedzielę 27 maja obchodzimy chrześcijańskie święto ruchome - Zielone Świątki, zwane też Zielonymi Świętami lub Świątkami. Święto to jest obchodzone na 49 dni po Niedzieli Wielkanocnej. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. Oznacza to, że zakupy zrobimy wyłącznie w wybranych sklepach osiedlowych oraz całodobowych.

Zielone Świątki wywodzą się z tradycji pogańskiej, kiedy to święto było obchodzone, by powitać wiosnę.

Obecnie nazwa ta jest ludowym określeniem kościelnego święta Zesłania Ducha Świętego, które obchodzone jest 49 dni po Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Święto to wywodzi się z pogańskich rytuałów powitania wiosny. Obecnie Zielone Świątki to ludowa nazwa święta kościelnego Zesłania Ducha Świętego. Obchodzone jest 50 dni po Wielkanocy.

Zesłanie Ducha Świętego to jedno z ważniejszych świąt kościelnych, które zamyka wielkanocny cykl świąteczny.

Według Dziejów Apostolskich Zesłanie Ducha Świętego miało miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa święto pięćdziesiątnicy. Duch Święty zstąpił na zebranych w wieczerniku apostołów, Maryję oraz niewiasty. Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach oraz otrzymali charyzmaty, czyli dary duchowe.

W niektórych krajach protestanckich np. w Szwajcarii i Holandii obchody Zielnych Świątek trwają dwa dni. W Polsce Drugi dzień Zielonych Świątek, jako święto państwowe, zniesiono w 1957 roku.

Pierwszy dzień Zielonych Świątek jest natomiast dniem wolnym od pracy. Tego dnia ustawowo obowiązuje zakaz pracy obiektów handlowych. Oznacza to, że 27 maja nie wybierzemy się do centrów handlowych. Zakupy zrobić będzie można w sklepach całodobowych oraz osiedlowych, jeżeli za lada stanie właściciel obiektu lub osoba pracująca na umowę zlecenie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE