Putin rozwścieczony! Kolejny kraj na celowniku Rosji

i

Autor: East News/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Wojna i pokój

Kiedy papież Franciszek spojrzy Putinowi w oczy? Co może przynieść takie spotkanie?

2022-07-06 18:41

Rosną nadzieje, że zapowiadana przez papieża Franciszka misja pokojowa, którą chce przeprowadzić wpierw odwiedzając Moskwę, a potem Kijów, dojdzie do skutku. Przypomnijmy, że mer Kijowa i prezydent Ukrainy zaprosili już wcześniej głowę Kościoła Katolickiego do złożenia wizyty. Jan Sobiło, biskup Zaporoża (miasta, które teraz jest centrum medycznym dla rannych żołnierzy ukraińskich), uważa, że papieska misja „mogłaby przyczynić się do szybkiego zakończenia działań wojennych”.

Duchowny mówił o tym, i o aktualnej sytuacji na Ukrainie, na falach Radia Watykan. - Liczymy na wizytę Ojca Świętego na Ukrainie, a wcześniej w Moskwie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli Papież z początku nie porozmawia z przywódcami Rosji, to jego wizyta na Ukrainie niewiele by dała oprócz oczywiście podtrzymania ducha w narodzie i jego błogosławieństwa. Ta wizyta Franciszka w Moskwie mogłaby przyczynić się do szybkiego zakończenia działań wojennych. Ojciec Święty mógłby z Moskwy przywieźć do Kijowa dobre informacje o wstrzymaniu frontu i o tym, że ludzie na wschodzie będą mogli spokojnie wyjechać z okupowanych miast. Teraz te wyjazdy dokonują się w bardzo trudnych warunkach, wiele trzeba zachodu, wiele trzeba pertraktacji, żeby kogoś wywieźć z tamtych terenów. Sądzę, że wizyta Ojca Świętego pomogłaby również w tym, że ludność, która pragnie wyjechać z okupowanych terenów do Ukrainy i potem do Polski, czy innych krajów miałaby taką możliwość…

Express BIedrzyckiej - Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: To ostatni dzwonek dla dostaw do Ukrainy

Papieską inicjatywę komentuje się także na Ukrainie. Nie zawsze dając jej szansę powodzenia. „Papież uważa się za rozjemcę, który nadal chciałby widzieć świat w idealnej wizji. I ten „różowo-marcepanowy” pogląd uniemożliwia Franciszkowi dostrzeżenie w ogóle wszystkich składowych tej straszliwej tragedii narodu ukraińskiego, wywołanej przez rosyjską agresję na dużą skalę” – ocenił Igor Kozłowskij, prezes Centrum Studiów Religijnych i Międzynarodowych Stosunków Duchowych. Uważa ona, że Franciszek przecenia swoje możliwości oddziaływania na Putina. W opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy wizyta papieża Franciszka w Kijowie wzmocni rolę papieża w przywracaniu pokoju na ziemi ukraińskiej, „a także wesprze ducha Ukraińców, którzy cierpią niewypowiedziane cierpienia z powodu rosyjskiej agresji”.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę papież wielokrotnie wzywał do zakończenia działań wojennych, komunikował się z ukraińskimi uchodźcami , a nawet osobiście, łamiąc protokół, odwiedzał rosyjską ambasadę w Watykanie. Włoskie środki masowego przekazu podały, że w ciągu dwóch miesięcy wojny Rosji z Ukrainą papież Franciszek trzykrotnie prosił Putina o zapewnienie humanitarnego korytarza ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola.

Sonda
Czy to dobrze, że znani ludzie odwiedzają objętą wojną Ukrainę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE