Bachmut - zdjęcia satelitarne

i

Autor: AP Bachmut - zdjęcia satelitarne

Kontrowersje

Kijów twierdzi, że Bachmut nie padł. Kreml zapowiedział, że będą ordery za zdobycie miasta

2023-05-21 13:22

Jak ważna jest precyzja odpowiadania na pytania dziennikarzy przez polityków pokazuje przypadek, który odbił się szerokim echem po świecie. Gdyby prezydent Wołodymyr Zełenski zapytany o to, czy Bachmut jest w rękach rosyjskich, co agresor ogłosił, odpowiedział: „Nie, nie jest. Nadal bronimy miasta”, to nie byłoby całego zamieszania. Jako że słowa, to nie liczby, więc stwierdzenie, że Bachmut „pozostaje tylko w naszych sercach” zinterpretowano rozmaicie. Na dziś (21 maja) ukraińskie tzw. czynniki twierdzą, że miasto nie padło. Natomiast rosyjskie ogłaszają, że „zostało wyzwolone”, a Putin zapowiedział, że sypnie odznaczeniami.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej na swoim oficjalnym kanale w Telegramie ogłosiło całkowite wyzwolenie Artiomowska. „W wyniku ofensywnych działań oddziałów szturmowych Wagnera, przy wsparciu artylerii i lotnictwa Południowej Grupy Wojsk, wyzwolenie miasta Artemowsk zostało zakończone” – donosi „Komsomolska Prawda”. Artiomowsk w rosyjskim nazewnictwie geograficznym to Bachmut. Ukraina przemianowała go na Bachmut w 2016 r. Służby prasowe prezydenta Władimira Putina wydały na tę okoliczność komunikat. Napisano w nim (podajemy za agencją TASS): „Władimir Putin gratuluje oddziałom szturmowym Wagnera, a także wszystkim żołnierzom jednostek Sił Zbrojnych FR, którzy udzielili im niezbędnego wsparcia i ochrony flankowej, zakończenia operacji wyzwolenia Artiomowska. Wszyscy, którzy się wyróżnili, zostaną uhonorowani odznaczeniami państwowymi” — zaznaczył Kreml. Dodajmy, że bitwa o Bachmut, w wielu mediach porównywana z bitwą o Stalingrad, rozpoczęła się 1 sierpnia 2022 r.

Bartłomiej Wypatrowicz: "Najcięższa sytuacja pod Bachmutem. Jest tam maszynka do mielenia mięsa" [UkrALINA]

Doniesieniom Moskwy zaprzecza Kijów. Agencja Ukrinform cytuje komentarz z Telegramu wiceminister obrony Ukrainy Hanny Wasyliewny Maliar: „W Bachmucie toczą się ciężkie walki. Sytuacja jest krytyczna. Jednocześnie nasze wojska utrzymują linię w rejonie Litak. Dziś nasi obrońcy kontrolują niektóre obiekty przemysłowe i infrastrukturalne w okolicy oraz sektor prywatny”. Sekretarz prasowy prezydenta Ukrainy Serhij Nikiforow powiedział, że wypowiedź Wołodymyra Zełenskiego na spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem została źle zinterpretowana. Jak zaznaczył rzecznik prasowy, Władimir Zełenski nie powiedział, że Rosja kontroluje Bachmut, a wręcz przeciwnie. Mówił – wyjaśniają czynniku ukraińskie, że miasto jest całkowicie zniszczone. „Prezydent miał rację, mówiąc, że miasto zostało zasadniczo zniszczone z powierzchni ziemi. Wróg niszczy codziennie zmasowanymi uderzeniami artylerii i lotnictwa, a nasze jednostki donoszą, że sytuacja jest niezwykle trudna. Nasze wojsko posiada fortyfikacje i kilka budynków w południowo-zachodniej części miasta. Trwają ciężkie walki” – powiedział Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniej Grupy Wojsk Sił Zbrojnych Ukrainy, cytowany przez portal Zachid.net.

Tyle źródła rosyjskie i ukraińskie o tym, czy Bachmut padł, czy nadal broni się. Niewątpliwie równolegle z działaniami kinetycznymi w mieści prowadzonymi przez obie strony toczy się walka informacyjna. Najbliższe dni pokażą, jak jest rzeczywista sytuacja w obronie/zdobyciu miasta, w którym dla realizacji zadań bojowych wyznaczonych przez dowództwa obu stron zginęło tysiące żołnierzy, a sam Bachmut przypomina Hiroszimę po wybuchu bomby A. Właściciel PKW Wagner, zwanej Grupą Wagnera - Jewgienij Prigożyn ogłosił się (20 maja) nie tylko, że zdobył Bachmut, ale wycofa się z niego 25 maja. Wówczas do zrujnowanego miasta mają wejść regularne oddziały Siły Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Zobaczymy…

Sonda
Czy tak długotrwała obrona Bachmutu była konieczna?
Nasi Partnerzy polecają