Pięć ostatnich dni brata papieża Benedykta XVI

2020-07-02 6:10 vng
Nie żyje ks. Georg Ratzinger. Brat Benedykta XVI miał 96 lat
Autor: AP Nie żyje ks. Georg Ratzinger. Brat Benedykta XVI miał 96 lat

Starszy brat papieża Benedykta XVI , Georg Ratzinger 96 l. zmarł w swoim domu w Ratyzbonie. Ponad tydzień temu pożegnał go jego brat Joseph Ratzinger. Bracia spędzili ze sobą pięć ostatnich dni.

Gdy papież Benedykt XVI. wyjeżdzał z Watykanu do Ratyzbony (Niemcy) zrozumiał, że zbliża się godzina śmierci dla jego brata....„Mój brat i ja - Georg Ratzinger powiedział  - obaj byliśmy ministrantami, obaj bawiliśmy się w odprawianie Mszy. Wkrótce stało się dla nas jasne, najpierw dla mnie, a potem dla niego, że nasze życie upłynie w służbie Kościoła, przypomina vatican.news.va.

Papież Benedykt XVI. stracił ostatniego żyjącego członka swojej rodziny 1 lipca 2020 r.  Ks. Georg Ratzinger (96 l.) zmarł w Ratyzbonie. Obaj bracia, tego samego dnia, 29 czerwca 1951 roku przyjęli święcenia kapłańskie. Ks. Georg Ratzinger był muzykiem i nauczycielem słynnego chóru.

Georg Ratzinger był człowiekiem szczerym i nie przyzwyczajonym do dyplomacji. Na przykład, nigdy nie ukrywał faktu, że nie cieszył się z wyboru brata w kwietniu 2005 roku: „Muszę przyznać, że nie spodziewałem się tego - powiedział - i byłem trochę rozczarowany... Biorąc pod uwagę jego wielorakie zobowiązania, zrozumiałem, że nasza relacja będzie musiała zostać znacznie ograniczona. W każdym razie, za ludzką decyzją kardynałów stoi wola Boża.

            Pomimo problemów z chodzeniem i wzrokiem, starszy brat Papieża, będąc na emeryturze, nadal podróżował z Ratyzbony do Rzymu, gdzie mieszkał przez jakiś czas w klasztorze Mater Ecclesiae, dotrzymując towarzystwa Benedyktowi XVI.

Benedykt XVI. powiedział o swoim bracie: „Od początku mojego życia mój brat zawsze był dla mnie nie tylko towarzyszem, ale i niezawodnym przewodnikiem. Był on dla mnie punktem orientacyjnym i referencyjnym z jasnością, determinacją swoich decyzji. Zawsze wskazywał mi drogę do przebycia, nawet w trudnych sytuacjach”.

Ks. Georg Ratzinger – powszechnie znany jako „starszy brat Papieża” – urodził się w 1924 roku w bawarskim Pleiskirchen nieopodal sanktuarium maryjnego w Altötting. Ks. Georg później wielokrotnie podkreślał silne przywiązanie do tego niezwykłego miejsca i pobożności maryjnej.

W 2017 roku opublikowano niezależny raport w sprawie nadużyć i przemocy, do których doszło między 1953 a 1992 w ratyzbońskim chórze katedralnym. Georg Ratzinger nie interweniował wówczas, mimo że wiedział o niektórych przypadkach dyscyplinowania chłopców. Jak podaje dziś jego diecezja, ks. Georg „wielokrotnie żałował osobistych błędów i zaniedba

Georg Ratzinger był również kompozytorem. Wśród jego dzieł znalazła się Msza święta L'Anno Santo, którą napisał na Wielki Jubileusz Roku 2000. 

Najnowsze