Rosja podpisuje kontrakt gazowy z Chinami. Władimir Putin ma nowy bat Europę!

2014-05-21 16:44

Rosyjski Gazprom podpisał z chińskim koncernem CNPC 30-letni kontrakt na dostawy gazu - podaje gazeta.pl. To najważniejsze osiągnięcie wizyty prezydenta Władimira Putina w Chinach. Dzięki temu rosyjski prezydent ma nowy bat na Unię Europejską!

W pilnej depeszy Interfax napisał, że kontrakt przewiduje dostawy rosyjskiego gazu do Chin przez 30 lat - w ilości do 38 mld metrów sześciennych - podaje gazeta.pl. Nie wiadomo natomiast ile Chiny zapłacą za surowiec. Przez ostatnie 10 lat to właśnie wysoka cena blokowała rozmowy w sprawie kontraktu.

Podpisanie umowy z Chinami to sukces prezydenta Putina. To bowiem główny punkt jego wizyty w Chinach. Porozumienie było oczekiwane już wczoraj, a jego brak odebrano jako dużą porażkę. Teraz Putin może triumfować.

Rosyjski prezydent ma powody do radości również dlatego, że jeszcze bardziej będzie trzymał w szachu Unię Europejską. Ta obecnie bierze 80 proc gazu z Rosji, a Rosja jest uzależniona od tego, co Europa za ten gaz płaci. Teraz, mając drugiego wielkiego odbiorcę, Rosja ma mocną kartę przetargową w rozmowach z UE. Może straszyć przerzuceniem eksportu gazu z Europy do Chin - zauważa gazeta.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE