Lawina w Tatrach

i

Autor: Shutterstock Lawina w Tatrach

Dramat w Tatrach

Potężna lawina zeszła w Tatrach! Nie żyją dwie osoby, znaleziono ciała

2022-12-11 10:20

Tragedia w Tatrach słowackich! Nie żyją dwie osoby, mężczyźni w wieku 36 i 41 lat. Mimo ostrzeżeń o bardzo trudnych warunkach wyruszyli w wysokie góry. Porwała ich potężna lawina, która zeszła z tak zwanej Czerwonej Ławki. W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Tragedia w Tatrach słowackich. Lawina zmiotła dwóch mężczyzn w wieku 36 i 41 lat. Znaleziono ich ciała

Tragiczny wypadek w Tatrach. W wysokich górach zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie panują teraz bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Pada śnieg, skały są oblodzone, a przede wszystkim istnieje teraz podwyższone ryzyko zejścia lawiny. Niestety, niektórzy mimo to decydują się na wspinaczkę - i nie wszyscy wracają z wycieczki. Do tragicznego wypadku doszło w ten weekend w Tatrach słowackich. Nie żyją dwie osoby, to mężczyźni w wieku 36 i 41 lat. Mimo ostrzeżeń o bardzo trudnych warunkach wyruszyli w wysokie góry. Porwała ich potężna lawina, która zeszła z tak zwanej Czerwonej Ławki. Turyści wyruszyli ze Schroniska Téryego mimo ostrzeżeń jego pracowników. Potem obecni tam ratownicy zauważyli, że faktycznie w rejonie, do którego mieli wyruszyć ci ludzie, zeszła lawina. Tymczasem znajoma mężczyzn zgłosiła ich zaginięcie, ponieważ nie pojawili się w umówionym miejscu spotkania.

Dwóch turystów zginęło w lawinie w rejonie Czerwonej Ławki. Kim były ofiary?

Ratownicy wyruszyli na poszukiwania zaginionych właśnie w rejon Czerwonej Ławki. Tam znaleziono ciała 36 i 41-latka dzięki pomocy psów tropiących, wyszkolonych do poszukiwania ludzi w lawinach. Mężczyźni, którzy zginęli, byli Słowakami. W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. "Niestety turyści nie przeżyli zejścia lawiny. Ze względu na znacznie pogarszające się warunki pogodowe - obfite opady śniegu, silny wiatr, zwiększające się ryzyko kolejnych lawin, a także niekorzystną prognozę pogody na kolejny dzień, ratownicy po udokumentowaniu wypadku i podjęciu niezbędnych działań wrócili do bazy w nocy. Ciała turystów zostaną przetransportowane na dół, gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe i sytuacja lawinowa" – informują słowaccy ratownicy górscy.

Sonda
Lubisz jeździć w polskie Tatry?

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Wiesz gdzie leżą góry, rzeki, jeziora? Tylko dla mistrzów

Pytanie 1 z 15
Śnieżne Kotły to szczyt w…
Groby licealistów, których zabiła lawina i tragiczna śmierć TOPR-owców. Niezapomniani
Nasi Partnerzy polecają