Plama ropy zaleje plaże i zniszczy rafy koralowe? Katastrofa ekologiczna w znanym kurorcie

i

Autor: REUTERS/FORUM Ropa zalała już część plaż

Ropa zniszczy rafy koralowe i zabije zwierzęta? Katastrofa ekologiczna w znanym kurorcie

2022-01-31 7:30

Dramat w Tajlandii. Wybrzeża popularnej wśród podróżnych wyspy Ko Samet i koralowce mogą zostać zniszczone przez 50 tys. litrów ropy naftowej, która niedawno wyciekła z podmorskiego rurociągu w Zatoce Tajlandzkiej. Zagrożone są także rzadkie gatunki zwierząt żyjących w tym rejonie. W walkę z wyciekiem zaangażowano setki marynarzy.

Do niezwykle niebezpiecznego zdarzenia w rejonie Zatoki Tajlandzkiej doszło we wtorek (25 stycznia). Jak informuje PAP, powołując się na komunikat spółki Star Petroleum Refining Public Company Limited (SPRC), został uszkodzony podwodny rurociąg, w wyniku czego do wody dostało się 50 tysięcy litrów ropy naftowej. Od tamtej pory trwa zakrojona szeroko akcja ratownicza, w której biorą udział setki marynarzy oraz pracowników SPRC, do której należy uszkodzona rura. Z wyciekiem walczy także 12 okrętów marynarki wojennej, trzy statki cywilne oraz śmigłowce i samoloty. Sytuacja jednak nie wygląda dobrze. W piątek (28 stycznia) w nocy ropa zalała plażę Mae Ram Phueng, leżącą w kontynentalnej części kraju, w wyniku czego ogłoszono tam stan klęski. Teraz zagrożony jest popularny wśród turystów kurort Ko Samet.

CZYTAJ TAKŻE: Gwyneth Paltrow szczerze o znanej dziewczynie byłego męża. TAKICH słów się nie spodziewasz!

Zobacz zdjęcia: Plama ropy zaleje plaże i zniszczy rafy koralowe? Katastrofa ekologiczna w znanym kurorcie

Bomba ekologiczna pod Piłą

Ropa może zniszczyć nie tylko wybrzeża, ale także koralowce i rzadkie okazy zwierząt żyjących w tym rejonie, między innymi jeżowce, rurówki i największy na świecie gatunek małży. Sama wyspa ma status parku narodowego. 

CZYTAJ TAKŻE: Britney Spears reaguje na bestsellerową książkę siostry. "Jesteś kłamliwą szumowiną!"

Sonda
Czy byłaś/byłeś kiedyś w Tajlandii?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany