To nie koniec złych wiadomości! Na Dolny Śląsk nadciąga kolejna katastrofa!

2020-04-06 10:50 GE
Susza w tym roku może być bardzo dotkliwa
Autor: daeron/cc0/pixabay Susza w tym roku może być bardzo dotkliwa

Podczas gdy Polska walczy z epidemią koronawirusa, w powietrzu wisi kolejny kataklizm. I to dosłownie. Naukowcy przestrzegają przed suszą, która w tym roku dotknie wiele regionów Polski. Dolny Śląsk ma być jednym z tych, które suszę odczują najbardziej.

Zima bez śniegu, wysoka temperatura i niewiele deszczowych dni w roku - to wszystko sprawi, że w tym roku wiele regionów Polski zostanie dotkniętych suszą. Najbardziej narażone są województwa wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, lubelskie, dolnośląskie, opolskie i śląskie.

Jak podaje Portal Samorządowy, już w ubiegłym roku deficyt wody był bardzo dotkliwy. W tym roku sytuacja może być jeszcze gorsza. Brak śniegu spowodował ujemny bilans wodny, gleba w wielu miejscach jest przesuszona, a do tego w wielu rzekach stan wody jest bardzo niski jak na tę porę roku. Dr Sebastian Szklarek, ekohydrolog z PAN, podkreśla, że niski poziom wód podziemnych utrzymuje się od sierpnia zeszłego roku.

W tej sytuacji jedynym ratunkiem wydaje się być bardzo deszczowa pogoda w najbliższych trzech miesiącach, a na to się nie zanosi. Jak pokazuje analiza IMGW, przez cały kwiecień obserwować będziemy zjawiska pogodowe sprzyjające suszy.

Warto pamiętać, że susza dotknie nie tylko sadowników i rolników, ale i wszystkich konsumentów. Uboższe zbiory oznaczają wzrost cen produktów rolnych, a także produktów, w których są one wykorzystywane.

Wyjazdy na święta ZABRONIONE? Minister mówi, jak będzie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.