ZABRZE KOLEBKĄ INŻYNIERII BIOMEDYCZNEJ

2012-11-14 12:21

25 października oficjalnie zainaugurował w Zabrzu swą działalność Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Uroczystość rozpoczęła się w Hali Pogoń od wręczenia studentom indeksów. To właśnie w tym miejscu odbywać się będą zajęcia. Docelowo Wydział przeniesie się do rozbudowywanego kampusu przy ul. Roosevelta.

Inżynieria biomedyczna jest to interdyscyplinarny kierunek kształcenia, zorientowany na wykorzystanie osiągnięć techniki w medycynie. Kierunek studiów związany jest z najszybciej rozwijającym się obszarem gospodarki wysoko uprzemysłowionych krajów świata. W tym samym dniu w Multikinie we współpracy Urzędu Miejskiego w Zabrzu i Wydziału Inżynierii Biomedycznej zorganizowana została pierwsza konferencja „Śląska Inżynieria Biomedyczna”. Mottem Konferencji stała się sentencja prof. dra hab. n. med. Mariana Zembali, Dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca: „Tylko pokorna współpraca inżynierów i lekarzy może być źródłem sukcesu w postaci nowych technologii poprawiających jakość leczenia w medycynie”.

- Konferencja jest wspólną platformą techniki i medycyny. Mamy nadzieję, że będzie się rozwijała zarówno w kierunku naukowym, jak i gospodarczym. Chcemy kojarzyć przedstawicieli środowisk technicznych, medycznych, by pojawiły się nowe projekty i pomysły rozwiązań wspierających medycynę – powiedział prof. Marek Gzik, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.

Wydarzenie to zgromadziło ponad 400 uczestników, w tym wielu znakomitych gości, przedstawicieli środowisk naukowych, samorządowych, ośrodków służby zdrowia, firm związanych z technicznym zapleczem medycyny oraz studentów i uczniów szkół

średnich. Obradom towarzyszyły targi medyczne. Na stoiskach można było zobaczyć m.in. najnowsze urządzenia do rehabilitacji czy też systemy służące do skanowania różnych partii ciała. Wiele nowinek technologicznych wzbudziło zainteresowanie niejednego uczestnika.

"W październiku rozpoczęłam studia na Wydziale Inżynierii Biomedycznej i moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Dwa lata studiowałam architekturę. To zupełnie inna bajka. Myślę, ze dobrze zrobiłam zmieniając kierunek. To coś akurat dla mnie."

Karolina Nabrdalik, studentka

 

Zdaniem prof. dr hab. inż. Andrzeja Karbownika, Rektora Politechniki Śląskiej

W Polsce od kilku lat można zaobserwować duży wzrost zainteresowania problematyką inżynierii biomedycznej. Potwierdzeniem jest rosnąca liczba konferencji, referowanych prac naukowych, realizowanych prac doktorskich i habilitacyjnych. Na wielu prestiżowych międzynarodowych konferencjach wkład nauki polskiej jest postrzegany jako znaczący, a osiągnięcia są na miarę światowych. Prace badawcze z różnych obszarów inżynierii biomedycznej rozwijane są w większości uczelni technicznych i medycznych w naszym kraju. Ze swoim bogactwem metod i technik służą właściwie medycynie. Ta dziedzina naukowa jest jedną z najszybciej rozwijających się – w szczególności w krajach o zaawansowanych technologiach – i stanowi priorytet w finansowaniu badań poznawczych i aplikacyjnych.

Wychodząc naprzeciw tym tendencjom utworzono jako pierwszy w naszym kraju Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. O powołaniu zdecydował potencjał kadrowy oraz badawczy skoncentrowany wokół aspektów bioinżynierii naszej uczelni. Na lokalizację wybrano Zabrze, miasto instytucji aktywnie działających w obszarze technicznego wsparcia medycyny.

Zdaniem Małgorzaty Mańki-Szulik, prezydenta Zabrza

Zabrze jest miastem, w którym swoją siedzibę mają znaczące dla rozwoju technicznego zaplecza medycyny instytucje badawczo-rozwojowe. Jest to Śląskie Centrum Chorób Serca, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, Instytut Techniki i Aparatury Medycznej, Wydział Lekarski Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a od roku 2012 pierwszy w Polsce Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.

Koncentracja tych jednostek stanowi o wyjątkowym w skali naszego kraju potencjale ośrodka zabrzańskiego. Interdyscyplinarna współpraca od lat owocuje pomysłami, spośród których wiele zostało pomyślnie wdrożonych do praktyki klinicznej. Przepływy informacyjne, transfer technologii oraz upowszechnianie i komercjalizacja badań naukowych z zastosowaniem w praktyce gospodarczej stawiają nowe wyzwania dla działań instytucji badawczo – naukowych oraz parków technologicznych. Wśród priorytetów polityki Miasta Zabrze jest tworzenie klimatu dla rozwoju zaplecza badawczego innowacyjnych firm, w tym również producentów dla potrzeb medycyny. Duże nadzieje wiążemy z perspektywicznym, dynamicznie rozwijającym się obszarem inżynierii biomedycznej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki