Darowizna na rzecz małoletniego wnuka

2009-12-28 3:00

Pragniesz podarować ukochanemu wnukowi mieszkanie albo większą sumę pieniędzy? Możesz to zrobić bez starania się o zgodę sądu oraz bez obaw o podatki

Nasze prawo nie zabrania dokonania darowizny dla osoby niepełnoletniej. Nawet dziecko ma zdolność prawną, co znaczy, że przysługują mu określone prawa i powinno wypełniać określone obowiązki. A więc może posiadać swój majątek i nie potrzebuje na to zgody sądu rodzinnego. Chyba że darowizna zostanie obłożona zobowiązaniami po stronie obdarowanego małoletniego. Wtedy rodzice powinni złożyć wniosek do sądu rejonowego o wyrażenie zgody na zawarcie umowy w imieniu niepełnoletniego dziecka.

Małoletni wnuczek pozostaje właścicielem nieruchomości, pieniędzy lub innych rzeczy, które otrzymał w wyniku darowizny i to on ma do nich prawo. Rodzice mają jedynie prawo i obowiązek zarządzać majątkiem swojego dziecka, dopóki nie osiągnie ono pełnoletności. Powinni robić to w taki sposób, żeby mieć na celu dobro właściciela, czyli dziecka.

Według prawa zstępni, w tym przypadku wnuki, są zwolnieni od podatku od spadków i darowizn. Jednak w przypadku otrzymania nieruchomości trzeba zgłosić nabycie do niej praw do urzędu skarbowego. Obdarowany ma na to miesiąc od daty jej uzyskania. Zwolniona z podatku jest wartość nieruchomości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 mkw. powierzchni użytkowej. Wartość powyżej tej wysokości jest już niestety opodatkowana. W przypadku darowania pieniędzy powyżej 9637 zł środki powinny być przekazane w formie przelewu na rachunek bankowy.

Jeśli przedmiotem darowizny jest nieruchomość, potrzebna też będzie umowa darowizny w formie aktu notarialnego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze