WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się SUPER DOM. Piec na lata

SUPER DOM. Piec na lata

29.09.2016, godz. 12:52
Super Dom 29 09
foto: SHUTTERSTOCK

Wśród wielu sposobów ogrzewania domu musimy wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada. Jest to ważna decyzja, bo koszty instalacji i pieca nie są małe, a służyć nam powinien przez długie lata.

Ze względu na rodzaj zastosowanego paliwa piece centralnego ogrzewania dzielimy na: kotły na paliwa stałe, kotły na paliwa ciekłe, kotły gazowe oraz kotły elektryczne. Mogą one wytwarzać dla nas ciepło służące tylko do ogrzewania domu – jednofunkcyjne, lub także ciepłej wody – wielofunkcyjne.

Wyposażenie polskich domów

W budownictwie jednorodzinnym w naszym kraju stosuje się najczęściej piece na paliwo stałe. Wynika to przede wszystkim z dostępności złóż paliwa. Mogą być to kotły węglowe, na ekogroszek lub na drewno, na zrębki, na pellet czy na słomę. Decydując się na konkretny rodzaj pieca, należy brać pod uwagę również możliwości składowania większej ilości paliwa. W przypadku konieczności magazynowania gazu płynnego lub oleju musimy korzystać ze specjalnych zbiorników i w projekcie pamiętać o właściwym ich usytuowaniu. Gaz ziemny nie wymaga składowania, ale nie każdy ma do niego dostęp. Przy wyborze pieca zwracajmy uwagę nie tylko na jego cenę, ale także na gabaryty, parametry pracy i wydajność.

Kotły pelletowe

Ten rodzaj pieca sprzedawany jest zwykle z automatycznymi podajnikami i zbiornikami paliwa. Podajniki (ślimakowe lub pneumatyczne) transportują paliwo ze zbiornika do paleniska. Mogą robić to na odległość do kilkunastu metrów, co umożliwia magazynowanie paliwa w większej odległości od kotłowni, nawet w osobnym pomieszczeniu lub zbiorniku ustawionym na zewnątrz. Mając takie miejsce pozwalające na zgromadzenie większej ilości pelletu, możemy zaopatrzyć się w zapasy na cały sezon grzewczy, w momencie najkorzystniejszego zakupu.

Wybieramy odpowiedni piec

Większość kotłów to urządzenia jednofunkcyjne. Rzadko spotyka się piece z wbudowanym zasobnikiem na wodę. Jeżeli jednak chcemy podgrzewać w nim wodę, taki zasobnik można dokupić i ustawić obok. Najważniejszym parametrem kotła jest moc grzewcza. Moc potrzebna do ogrzania naszego domu zostaje obliczona podczas jego projektowania i tym wskaźnikiem musimy się kierować. Budujemy domy energooszczędne, tak więc może się okazać, że dla naszego budynku wystarczy kocioł o niewielkiej, kilkuwatowej mocy. Szczególnie, że największą sprawność osiąga piec pracujący na mocy nominalnej. Jeżeli będziemy używać go do podgrzewania wody, moc musi być oczywiście wyższa. Piece dwufunkcyjne powinny być wyposażone w zapalarkę automatyczną. Poza sezonem grzewczym, kiedy kocioł służy tylko do podgrzewania wody, nie będziemy przecież odpalać go ręcznie za każdym razem. Ze względów bezpieczeństwa kocioł powinien być wyposażony w samoczynny system gaszenia płomienia i zabezpieczenie przed cofaniem się go do zbiornika paliwa.

autor: Anna Raciniewska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: