GDDKiA chce, by przetargi rozstrzygała cena

i

Autor: GDDKiA GDDKiA chce, by przetargi rozstrzygała cena

GDDKiA chce, by przetargi rozstrzygała wyłącznie cena. Jak zamierza utrzymać jakość robót?

2019-11-15 12:55

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest zdania, że w przetargach na budowę nowych dróg, powinno się stosować wyłącznie kryterium cenowe. Dyrekcja uzasadnia to kontrowersyjne stwierdzenie, opierając się na wnioskach z kilku lat przetargów, w których stosowane były pozacenowe kryteria. Jakość robót mają zagwarantować odpowiednei procedury przed przetargiem i nadzór nad pracami.

Od sierpnia 2014, przetargi nie mogły być rozstrzygane w oparciu wyłącznie o kryterium cenowe. Wskutek apeli branży budowlanej znowelizowano ustawę Prawo zamówień publicznych tak, by konieczne było wprowadzenie przynajmniej jednego kryterium pozacenowego. GDDKiA twierdzi jednak, że ostatecznie, przetargi i tak rozstrzygała cena, a inne kryteria nie miały praktycznego zastosowania i wydłużały procedury przetargowe.

Sprawdź także: "Palę, bo lubię". Kierowca Toyoty przyłapany z zapasem narkotyków

Na przykład, kryteria czasu realizacji inwestycji i gwarancji były odpowiednio skracane i wydłużane przez potencjalnych wykonawców do tego stopnia, że o wyborze i tak decydowała cena. Z kolei kryteria dotyczące personelu (dyrektora kontraktu, przedstawiciela wykonawcy i kierownika budowy) miały swój finał w sądzie lub Krajowej Izbie Odwoławczej, a to wydłużało całą procedurę.

Zdaniem GDDKiA najbardziej skutecznym i najprostszym kryterium powinna więc pozostać cena. Jakość mają zagwarantować odpowiednie procedury, których należy dopilnować na etapie wyboru wykonawcy, a także nadzór nad realizacją inwestycji. O jakich konkretnie działaniach mówimy?

Przeczytaj również: W Polsce szybko przybywa nowych dróg. Które trasy oddano, a na jakie jeszcze czekamy do końca 2019 roku?

Na przykład bardzo dokładnym określeniu specyfikacji inwestycji, laboratoryjnymi badaniami zastosowanych materiałów i weryfikacji ich zastosowania na budowie. Zamiast punktować w przetargu wybór bardziej trwałej nawierzchni, jej dokładny rodzaj miałby być określony już na etapie ogłaszania przetargu.

Weryfikowana ma być również zdolność wykonawcy do zrealizowania inwestycji. GDDKiA będzie chciało zajrzeć do parku maszyn firmy budowlanej i zweryfikować stan zatrudnienia, by uniknąć wyboru wykonawcy, który nie podoła realizacji zamówienia. 

Generalna Dyrekcja zapewnia, że pierwszy przetarg ogłoszony według nowych-starych kryteriów (100% cena) cieszył się dużym zainteresowaniem, a 7 z 8 oferentów złożyło propozycje, które mieściły się w budżecie. Według zapewnień GDDKiA, opis przetargu nie pozostawia wątpliwości, że mimo kontrowersyjnego kryterium ceny, inwestycja zostanie zrealizowana w zgodnie z najwyższymi standardami jakości. Z komunikatu prasowego wynika, że możemy spodziewać się kolejnych przetargów, w których decydująca będzie tylko i wyłącznie cena. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki