Latające samochody mile widziane. Nowe prawo pozwala im legalnie poruszać się po drogach

2020-08-05 10:01 Maciej Lubczyński

Władze stanu New Hampshire zapraszają latające samochody na swoje drogi. Prawo, które weszło w życie, umożliwia "drogowym samolotom" legalną jazdę po ulicach, ale nakazuje start i lądowanie w obszarach przeznaczonych dla ruchu lotniczego.

Masz latający samochód? New Hampshire zaprasza na swoje drogi. Włodarze tego stanu zezwolili niedawno na poruszanie się "samolotami zdolnymi do jazdy po drodze" na publicznych ulicach. Uchwalenie tych przepisów to zmiana, która póki co nie zmienia zbyt wiele w kwestii "aeromobilności".

SprawdźZa parkowanie zapłacisz prądem. Czy pomysł Nissana ma sens?

Nowe przepisy mogą przyciągnąć firmy, które prowadzą prace rozwojowe nad swoimi prototypami. Nowe prawo pozwoli im na jazdę po drogach publicznych, co ułatwi testy w warunkach prawdziwego ruchu ulicznego. 

Na drodze z prawem jazdy, w powietrzu z licencją pilota

Latające samochody, określone w prawie jako "roadable aircrafts" mogą swobodnie przemieszczać się po drogach stanu New Hampshire, ale wszelkie ruchy związane ze startami i lądowaniami będą mogły się odbywać jedynie w przystosowanych do tego obszarach - pasach startowych i lotniskach. Prawo określające zasady panujące w ruchu lotniczym jest ściśle regulowane międzynarodowymi ustaleniami.

Nie przegap: Ładunek bardzo chciał opuścić naczepę. Dalsza jazda była niemożliwa - WIDEO

Latające samochody wciąż są ciekawostką, które w praktyce nie wyszły z fazy prototypów. Wiele firm pracuje nad tym, by połączyć dwa środki transportu na niespotykaną wcześniej skalę. Prawne rozwiązania wprowadzone w New Hampshire to raczej grunt pod odległą przyszłość. 

Najnowsze