paliwo, stacja paliw, stacja benzynowa, tankowanie,

i

Autor: Shutterstock

Paliwo znów po 5 zł? Tak analizują eksperci od rynku paliw

2016-03-15 10:05

W całej Polsce cena benzyny poszybowała w górę. Na wielu stacjach kierowcy płacą już za nią powyżej 4 zł za litr, a będzie jeszcze drożej! - Powrót do wyższych cen paliw jest nieunikniony. Wszystko przez drożejącą ropę. W dalszej perspektywie ceny mogą wzrosnąć nawet do 5 zł - przewiduje Halina Pupacz, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Pod koniec zeszłego tygodnia cena ropy przekroczyła poziom 40 dolarów za baryłkę, co oznacza, że jest ona najdroższa niż w grudniu 2015 r.! Tymczasem jak wyliczył portal paliwowy Reflex, średnia cena benzyny Eurosuper 95 w Polsce wynosi już 4,01 zł. Z kolei za olej napędowy płacimy prawie 4 złote. - O obniżkach cen benzyny i oleju napędowego na stacjach na razie można zapomnieć. Ostatnie podwyżki cen na polskich stacjach są rzeczywiście dynamiczne i wynoszą 9 grna litrze benzyny 95 i 12 na litrze oleju napędowego - mówi nam dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z portalu epetrol.pl.

Zobacz też: W Święta Wielkanocne będzie drożej na stacjach paliw

Wtóruje mu prezes PIPP Halina Pupacz, która przewiduje, że w dłuższej perspektywie za litr paliwa zapłacimy nawet 5 złotych. - Niestety, kierowcy nie mogą spać spokojnie - mówi. Jednym z nich jest pan Piotr Jakubowski (22 l.) z Suwałk, który już liczy każdy grosz i łapie się za głowę. - Dużo podróżuję, samochodem przejeżdżam nawet 2000 km tygodniowo, więc na pewno odczuję podwyżki na stacjach benzynowych. Zwłaszcza że już zdążyliśmy się przyzwyczaić do stosunkowo niskiej ceny benzyny - stwierdza.

Halina Pupacz, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych: Coraz droższa baryłka

- Powrót do wyższych cen paliw jest nieunikniony. Sytuacja jest bardzo dynamiczna. W dalszej perspektywie ceny mogą wzrosnąć nawet do 5 zł. Powodem jest sytuacja międzynarodowa i gospodarcza. Jeszcze w połowie stycznia cena za baryłkę wynosiła prawie 30 dolarów, a teraz to już jest 40 dolarów. Niestety, kierowcy nie mogą spać spokojnie.

Piotr Jakubowski (22 l.), Suwałki (woj. podlaskie): Co z obniżeniem akcyzy?

- Wydaje się, że wzrost ceny paliwa o kilka groszy na litrze to niewiele, ale w skali miesiąca czy roku robią się z tego naprawdę spore pieniądze. Dużo podróżuję, samochodem przejeżdżam nawet 2000 km tygodniowo, więc na pewno odczuję podwyżki na stacjach benzynowych. Nasz rząd oczywiście nie ma wpływu na to, co dzieje się na światowych rynkach paliw, ale akcyzę powinien obniżyć już dawno, przynajmniej o 30 proc.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE