Skoda Octavia z numerem robiącym wrażenie. To już siedem milionów egzemplarzy tego modelu

2020-02-21 10:41 Rafał Mądry
Skoda Octavia
Autor: Skoda Skoda Octavia

W głównej fabryce Skody w Mlada Boleslav zjechał siedmiomilionowy egzemplarz bestsellerowej Skody Octavii. Początki historii tego modelu sięgają 1959 roku, a w połowie lat 90. powstała współczesna wersja tego auta. Od tego czasu sukces modelu stał się fundamentem dla dalszego rozwoju marki, który trwa do dziś.

Skoda Octavia po raz pierwszy pojawiła się w 1959 roku. W latach 60. XX wieku był to ósmy samochód w portfolio producenta, licząc od zakończenia II Wojny Światowej. Nadano mu nazwę Octavia, która pochodzi od łacińskiego słowa „octo” oznaczającego liczbę osiem. W ciągu 12 lat wyprodukowano około 400 000 sztuk tego auta.

Cennik nowej Octavii: Tyle kosztuje Skoda Octavia czwartej generacji w wersji liftback i kombi

Jesienią 1996 roku na targach w Paryżu, Skoda zaprezentowała pierwszą generację współczesnej wersji modelu Octavia. Design i przestronność odpowiadały na potrzeby konsumentów, co przełożyło się na dostarczenie aż 61 000 sztuk w rok po premierze. Rok później z linii produkcyjnej zjechało ponad 117 500 egzemplarzy, prawie dwa razy więcej niż w 1997 roku. Do 2010 roku na drogach zadebiutowało ogółem 1 440 000 egzemplarzy modelu Octavia pierwszej generacji.

Skoda Octavia
Autor: Skoda Skoda Octavia

Druga generacja Octavii została zaprezentowana publiczności w 2004 roku podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Dzięki ponadczasowej elegancji i jeszcze większej przestrzeni we wnętrzu, samochód kontynuował historię sukcesu swojego poprzednika. Do jego popularności przyczynił się większy bagażnik i najnowsze technologie. Jeszcze bardziej poprawiono komfort jazdy, a bezpieczeństwo poprawiło wprowadzenie ABS oraz czterech poduszek powietrznych i nowych aktywnych zagłówków. Skoda wyprodukowała w sumie około 2 500 000 drugiej generacji tego modelu.

Porównaliśmy: Skoda Octavia RS Challenge kontra Peugeot 308 GTi. Te hot-hatche wkrótce znikną z rynku

Produkcja drugiej generacji modelu Octavia odbywała się od 2005 roku również w fabryce Aurangabad w Indiach, a w 2007 roku wystartowała produkcja modeli na rynek chiński w Shanghai Volkswagen (obecnie SAIC Volkswagen Automotive Co. Ltd.). Pd 2009 roku Octavia produkowana jest także w fabryce koncernu Volkswagen w Kaluga w Rosji.

Skoda Octavia II Kombi - rok produkcji 2004-2013
Autor: Skoda

Trzecia generacja bestsellera Skody zadebiutowała w 2012 roku. Pięć lat później producent kompleksowo zmodyfikował model i udoskonalił jego wizerunek. Wraz z wprowadzeniem mobilnych usług online Skoda Connect po raz pierwszy Octavia mogła zaoferować szereg zaawansowanych rozwiązań z obszaru connectivity. Na rynek trafiło około 2 600 000 modeli trzeciej generacji.

Pisaliśmy: Skoda Octavia 2020 oficjalnie! Większa, przestronniejsza i nowocześniejsza. WIDEO, ZDJĘCIA czwartej generacji

Czwarta generacja zadebiutowała w listopadzie 2019 roku. Auto jest większe i jeszcze bardziej przestronne od poprzedniej wersji. Ikona marki łączy emocjonalny design i nowoczesne technologie z funkcjonalnością znaną już z poprzednich wersji tego modelu. Auto zostało wyposażone w najnowsze rozwiązania z zakresu systemów bezpieczeństwa oraz nowoczesne silniki benzynowe i wysokoprężne o zwiększonej wydajności. W czwartym modelu debiutuje również z napęd hybrydowy typu plug-in (PHEV) oraz jako tzw. miękka hybryda (mHEV).

Skoda Octavia
Autor: Skoda Skoda Octavia
Najnowsze