Ważna zmiana przepisów dotyczących hulajnóg! Są nowe wymagania techniczne

2021-11-10 11:15
hulajnogi
Autor: foto.Tier

W dniu 2 listopada obowiązywać zaczęły przepisy dotyczące wymagań technicznych i niezbędnego wyposażenia hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Nowe przepisy regulują maksymalne wymiary tych urządzeń, wagę oraz ich niezbędne wyposażenie. Zgodnie z rozporządzeniem, obowiązkowe jest oświetlenie, sygnał ostrzegawczy, numer lub kod rozpoznawczy czy konstrukcyjne ograniczenie prędkości maksymalnej do 20 km/h.

Od kilku miesięcy funkcjonują w Polsce nowe przepisy precyzujące m.in. poruszanie się elektrycznymi hulajnogami oraz innymi elektrycznymi pojazdami transportu osobistego. Nowe regulacje określają, jakimi drogami i z jaką prędkością można się nimi poruszać oraz kto może takim pojazdem kierować. Dokładnie o tych zmianach pisaliśmy tutaj - ZOBACZ. Warto wiedzieć, że od listopada 2021 r. obowiązują kolejne regulacje dotyczące elektrycznych hulajnóg i rządzeń transportu osobistego. Mowa o wymaganiach technicznych i niezbędnym wyposażeniu. Zgodnie z nowymi przepisami długość hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego (UTO) nie może przekraczać 1,4 m, natomiast szerokość nie może być większa niż 0,9 m. Masa własna hulajnogi elektrycznej nie może przekroczyć 30 kg. Konstrukcja wymienionych pojazdów musi też ograniczać rozwijanie prędkości przekraczającej 20 km/h i zapewniać możliwość skutecznego hamowania.

Obowiązkowe wyposażenie hulajnogi elektrycznej

  • z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej
  • z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt
  • z tyłu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej
  • z boku – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy białej lub żółtej samochodowej, widoczne po obu stronach
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

Obowiązkowe wyposażenie urządzenia transportu osobistego

  • z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej
  • z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt
  • z tyłu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej

Światła pozycyjne oraz światła odblaskowe hulajnogi elektrycznej i UTO oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinny być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150m. Dopuszcza się migające światła pozycyjne. Z kolei światła czerwone nie mogą być widoczne z przodu hulajnogi lub UTO, a światła białe lub żółte selektywne – z tyłu. Dopuszcza się żeby światła te były zdemontowane, jeżeli kierujący nie jest obowiązany do ich używania podczas jazdy.

Hulajnoga elektryczna i urządzenie transportu osobistego muszą także posiadać numer rozpoznawczy lub kod graficzny umożliwiający ich identyfikację, nadany i umieszczony przez producenta na ramie lub innym podobnym podstawowym elemencie konstrukcyjnym. Każda hulajnoga elektryczna musi także posiadać podpórkę lub podpórki zapewniające stabilne ustawienie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE