Wiadukty w rozsypce. Aż strach nimi jeździć! Raport NIK nie pozostawia suchej nitki na stanie dróg

Kontrola NIK wykazała fatalny stan wiaduktów w woj. łodzkim
Autor: NIK/SE Kontrola NIK wykazała fatalny stan wiaduktów w woj. łodzkim

Kontrola stanu wiaduktów i przepraw nie daje powodu do radości. Miażdżący raport Najwyższej Izby Kontroli uświadamia, że obiekty, przez które codziennie przejeżdżają setki, a nawet tysiące samochodów są w opłakanym stanie. Efektem działań kontrolnych jest 11 zawiadomień do organów ścigania i nadzoru budowlanego, a pozostałe liczby również nie wyglądają zbyt obiecująco.

Najwyższa Izba Kontroli wysłała ekspertów w teren, a wyniki ich pracy nie pozostawiają suchej nitki na stanie wiaduktów i przepraw na drogach województwa łódzkiego. Działania kontrole zakończyły się wysłaniem 11 zawiadomień do organów ścigania i nadzoru budowlanego, a obiektów, których stan był zadowalający jest wyjątkowo mało. Czy grozi nam seria katastrof budowlanych? Czy przeprawy w całej Polsce zaczną się zawalać?

Sprawdź: Co wyprawia ta autonomiczna taksówka?! Zatrzymał ją plastikowy pachołek, przejazd dokończył człowiek - WIDEO

Jak wynika z raportu NIK, który przytacza interia.pl, w objętym kontrolą województwie łódzkim nie brakuje obiektów, które są w stanie "przedawaryjnym". Stan niemal 75% obiektów zarządzanych przez władze wojewódzkie, powiatowe i gminne został określony jako niepokojącym, niedostatecznym lub przedawaryjnym. W pięciostopniowej skali ocen to odpowiedniki liczb 3, 2 i 1. Najlepiej wypadły obiekty na drogach zarządzanych przez GDDKiA. Nic dziwnego - uczęszczane drogi krajowe mają o wiele większe znaczenie, a wiadukty, mosty i przeprawy pod zarządem Generalnej Dyrekcji w 85% mogą się poszczycić ocenami 5 (odpowiedni) i 4 (zadowalający).

Wiadukty i mosty są w opłakanym stanie
Autor: NIK Wiadukty i mosty są w opłakanym stanie

Co dolega wiaduktom i mostom?

Wśród najczęstszych usterek, braków i uchybień, NIK wymienia uszkodzenia ustroju nośnego, nieszczelność izolacji ustroju nośnego i uszkodzenia balustrad. Zastrzeżenia budzi każdy z wymienionych problemów. Braki barierek i balustrad stanowią ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu, a niewłaściwa izolacja może prowadzić do korozji, która z czasem osłabi konstrukcję. Uszkodzenia nienaprawiane na czas mogą prowadzić do trwałych szkód i katastrof budowlanych, przed którymi NIK jasno przestrzega w swoim raporcie.

Remonty i przebudowy tego typu obiektów wiążą się z ogromnymi wydatkami. Prędzej czy później będą jednak konieczne, a w przypadku biegnących nad drogą przepraw i wiaduktów, o wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Wygląda na to, że w przypadku niektórych dróg, na działania zapobiegawcze jest już za późno.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze