Czy Bełchatów ma szansę na kolej? Samorządowcy zwierają szyki i piszą do premiera, ministra i prezesa PKP

2020-08-04 21:06 Magdalena Jaśkiewicz-Stawowczyk
Czy Bełchatów ma szansę na kolej? Samorządowcy zwierają szyki i piszą do premiera, ministra i prezesa PKP
Autor: UM Bełchatów Czy Bełchatów ma szansę na kolej? Samorządowcy zwierają szyki i piszą do premiera, ministra i prezesa PKP

Samorządowcy z województwa łódzkiego chcą utworzenia nowej linii kolejowej na trasie Wieluń-Bełchatów-Piotrków-Łódź Kaliska. Magistrala miałaby przebiegać także przez Srock, Tuszyn i Rzgów – list intencyjny w tej sprawie został sygnowany podpisami starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów zainteresowanych powstaniem takiego kolejowego połączenia. Jednogłośnie podkreślają oni, że kolej to szansa na rozwój całego regionu.

Do podpisania listu intencyjnego doszło we wtorek, 4 lipca w Piotrkowie Trybunalskim. Dokument w sprawie budowy nowej linii, skierowany jest do marszałka województwa łódzkiego, premiera, ministra infrastruktury i prezesa zarządu PKP.

Warto przypomnieć, że sprawa nowego połączenia kolejowego, które mogłoby przebiegać przez Bełchatów nowa nie jest. Już po ubiegłorocznych zapowiedziach utworzenia rządowego programu Kolej Plus, prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska zwróciła się do premiera, Ministra Infrastruktury oraz Marszałka Województwa Łódzkiego z pytaniem o możliwości modernizacji oraz wydłużenia dawnej linii kolejowej nr 24 (Piotrków Trybunalski – Zarzecze).

- Modernizacja i wydłużenie linii w kierunku zachodnim pozwoli na większe otwarcie Bełchatowa i całego naszego regionu na ruch kolejowy, a w konsekwencji ściągnięcie do naszego miasta nowych inwestorów i turystów. Zapewni ona także większy komfort mieszkańcom, którzy, aby podróżować koleją, zmuszeni są dojeżdżać do dworca w Piotrkowie Trybunalskim czy Łodzi – podkreśla prezydent Mariola Czechowska.

W podpisanym 4 sierpnia liście intencyjnym nie tylko podkreślone zostały potrzeby mieszkańców Bełchatowa i pozostałych gmin i powiatów, ale także zwrócono uwagę na możliwy wpływ kolei na rozwój gospodarczy całego regionu i jej niewątpliwy korzystny wpływ kolei na środowisko naturalne. Zdaniem uczestników spotkania, kolej to bez wątpienia jeden z elementów zrównoważonego transportu świadczący o nowoczesności i właściwym kierunku rozwoju naszego województwa.

Czy w Bełchatowie powstanie kolej
Autor: powiat bełchatowski Tak prezentuje się trasa linii kolejowej na trasie Wieluń-Bełchatów-Piotrków-Łódź Kaliska.

Sygnatariuszami listu intencyjnego z ramienia samorządu Bełchatowa są: prezydent miasta Mariola Czechowskiej i wicestarosta Jacek Bakalarczyk. Swoje podpisy i aprobatę dla pomysłu w stosownym dokumencie wyrazili także: starosta powiatu piotrkowskiego Piotr Wojtysiak, starosta wieluński Marek Kieler, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak, burmistrz Tuszyna Witold Małecki, burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński, wójt gminy Kleszczów Sławomir Chojnowski, wójt gminy Moszczenica Marceli Piekarek oraz reprezentująca Holding Ptak S.A. Nina Ryszka.

Czy Bełchatów ma szansę na kolej? Samorządowcy zwierają szyki i piszą do premiera, ministra i prezesa PKP
Autor: UM Bełchatów Czy Bełchatów ma szansę na kolej? Samorządowcy zwierają szyki i piszą do premiera, ministra i prezesa PKP
Koterski jako Gierek. Czy jest podobny do I sekretarza?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.