Po "Czarnej Zjawie" pokazała się "Biała Perełka". Unikatowe zwierzę w lasach pod Piotrkowem

Po Czarnej Zajwie pokazała się Biała Perełka. Zwierzę - unikat w lasach Łódzkiego!
Autor: Nadleśnictwo Piotrków,Lasy Państwowe/ Facebook Po "Czarnej Zajwie" pokazała się "Biała Perełka". Zwierzę - unikat w lasach Łódzkiego!

Niezwykłe spotkanie w lasach Nadleśnictwa Piotrków Trybunalski – udało się uchwycić zwierzę o bardzo rzadko spotykanym wyglądzie. „Biała perełka”, bo tak nazwali ją pracownicy nadleśnictwa „zapozwała” do zdjęcia i zniknęła w leśnych odmętach. Co to za zwierzę? Na czym polega jego niezwykłość? Przeczytaj!

W ostatnim czasie to już drugie spotkanie daniela o niezwykłym umaszczeniu. Zaledwie dwa dni temu pisaliśmy o „Czarnej Zjawie” jaką udało się sfilmować w lasach Doliny Baryczy. Wówczas oko kamery jednego z pracowników Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Żmigród uchwyciło pięknego, dorodnego samca o czarnym umaszczeniu. 

Tym razem sprawa wygląda – i dosłownie – zupełnie odwrotnie! Unikat z piotrkowskiego lasu, to piękna samica daniela ze śnieżnobiałą sierścią.

Dlaczego „biała perełka” nie wygląda, jak większość osobników jej gatunku?

Daniele zwyczajowo mają umaszczenie rudobrązowe, zdarza się, że dochodzi do genetycznej modyfikacji i rodzi się osobnik leucystyczny. Wszystko wskazuje na to, że łania z piotrkowskiego lasu jest właśnie unikatowym nosicielem schorzenia, które nadało jej tak odmienną barwę.

Leucyzm to choroba genetyczna genetyczna, która objawia się zbyt małą ilością melaniny w skórze, sierści czy piórach. Taki brak powoduje, że zwierzęta dotknięte chorobą są zdecydowanie jaśniejsze niż pozostali przedstawiciele gatunku, ale jak się okazuje defekt budzi słowa zachwytu! Internauci nie szczędzą "białej perełce" komplementów:

- Miałam to szczęście widzieć ślicznotkę - pisze pani Anna

- Miałam przyjemność zobaczyć ja na żywo, cudowna!! - zachwyca się kolejna internautka