To będą wakacje inne niż zwykle. Jakie plany mają bełchatowianie?

i

Autor: Pixabay/ mario0107 Sporo bełchatowian stoi przed dylematem: co robić w tegoroczne wakacje?

To będą wakacje inne niż zwykle. Jakie plany mają bełchatowianie?

2020-05-19 15:07

Tegoroczne wakacje będą inne niż te, które znamy z ubiegłych lat. Z powodu epidemii koronawirusa ciężko coś zaplanować. Zagraniczne wyjazdy stoją pod wielkim znakiem zapytania.

Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że w tym roku powinniśmy nastawić się na wakacje w kraju. Epidemia koronawirusa zmieni mocno nasze urlopowe przyzwyczajenia, dlatego wakacje za granicą raczej nie wchodzą w grę. Jednym z powodów jest to, że granice Polski są nadal zamknięte, a rząd nie podał informacji, kiedy zostaną ostatecznie otwarte dla ruchu turystycznego. Inna sprawa, że planując podróż poza Polskę, musimy wziąć pod uwagę nie tylko sytuację w naszym, rodzimym kraju, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na to co dzieje się w kraju, do którego chcielibyśmy zaplanować wyjazd. A z tym bywa bardzo różnie.

Podczas trzeciego etapu odmrażania gospodarki, zezwolono na otwarcie hoteli. Te, na razie, świecą pustkami.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kompletnie pijany chciał przejechać policjanta! Wszystko skończyło się pościgiem

Jak wakacje 2020 planują spędzić mieszkańcy Bełchatowa?

- Mamy wykupione wakacje do Bułgarii, ale ciężko powiedzieć co z tych planów wyjdzie. Na razie zapłaciliśmy 10% zaliczki. Jedna sprawa, to czy będzie można wyjechać, inna kwestia, że trochę strach. Nikt nie wie, co będzie później, jak choroba będzie się rozprzestrzeniać – mówi bełchatowianka, pani Joanna.

- Ja z rodziną problemu nie mam, lubimy żeglować i już mamy wynajęte żaglówki. Nawet jeśli obostrzenia dalej będą obowiązywać, nie będziemy mieli z naszą formą urlopu raczej problemu - dodaje pan Marek.

- Nie pamiętam, kiedy spędzaliśmy z rodziną wakacje w Polsce. Od wielu lat wybieraliśmy zagraniczne wycieczki, bo i cena atrakcyjna i pogoda pewna. W tym roku chyba przyjdzie nam jednak zmienić plany... Na razie czekamy i obserwujemy sytuację - mówi nam z kolei pani Małgorzata.

Polska Organizacja Turystyczna opublikowała Dekalog Bezpiecznego Turysty, który został przygotowany we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym. To zalecenia, o których warto pamiętać przed wycieczką:

1. W podróż wybieraj się tylko jeżeli jesteś zdrowy.

Jeżeli źle się czujesz, masz gorączkę, kaszel lub inne objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem – zostań w domu, skontaktuj się z organizatorem wyjazdu i spróbuj go przełożyć lub – w ostateczności - odwołać.

2. Podróżuj z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień.

Jeżeli możesz to wyjeżdżaj z osobami, z którymi mieszkasz w jednym gospodarstwie domowym i / lub spędzasz czas na co dzień. Unikaj bliskiego kontaktu z innymi ludźmi, a jeśli jesteś w miejscach publicznych gdzie przebywają inni - pamiętaj o dystansie społecznym min 2m oraz zakrywaniu ust i nosa.

3. Zachowaj bezpieczeństwo w środkach transportu.

W przypadku korzystania z transportu zbiorowego – stosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń. Zakrywaj usta i nos. Staraj się unikać tłoku i godzin szczytu. Często dezynfekuj ręce. Jeżeli przemieszczasz się samochodem razem z osobami, z którymi mieszkasz nie masz obowiązku zakrywania ust i nosa.

PRZECZYTAJ: Powiat bełchatowski: Wydział komunikacji wystawia urnę. Czemu ma służyć skrzynia?

4. Stosuj się do zasad obowiązujących w obiektach.

Zapoznaj się i stosuj do zasad odnoszących się do bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego we wszystkich odwiedzanych miejscach: obiektach noclegowych, obiektach gastronomicznych, atrakcjach turystycznych.

5. Sprawdź w miejscu zakwaterowania w jakim zakresie świadczą usługi.

W tej chwili w hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomiast restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Aktualne informacje o ograniczeniach dotyczących działalności hoteli i innych miejsc noclegowych znajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju.

6. Pamiętaj o ograniczeniu działalności obiektów gastronomicznych.

Planując swój wyjazd, pamiętaj, że na obecnym etapie epidemii wszystkie restauracje, kawiarnie i bary mogą świadczyć usługi jedynie na wynos i dowóz, aktualnie nie ma więc możliwości spożywania posiłków na ulicy, w restauracjach, barach, kawiarniach.

7. Spędzaj czas w sposób zgodny z zasadą zachowania dystansu społecznego.

Podczas podróży i pobytu w odwiedzanym miejscu wybieraj takie aktywności i sposoby spędzania czasu, które umożliwiają zachowanie dystansu społecznego tj. odległości min 2 m osoby od osoby. Unikaj skupisk ludzkich. Pamiętaj o obowiązującym obecnie zakazie organizowania zgromadzeń oraz imprez. Noś w miejscach publicznych osłonę ust i nosa.

8. Sprawdź czy  atrakcja turystyczna jest dostępna.

Planując wyjazd, weź pod uwagę, że nie wszystkie atrakcje turystyczne funkcjonują. Sprawdź to dzwoniąc do niej lub sprawdzając na ich stronach w Internecie.

9. Jeżeli zachorujesz podczas wyjazdu, zastosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń.

Jeżeli podczas podróży lub pobytu w odwiedzanym miejscu  źle się poczujesz i zaobserwujesz u siebie takie objawy jak: gorączka, kaszel lub inne, wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem, zastosuj się do zasad wskazanych na stronie www.gov.pl/web/koronawirus, pozostań w pokoju oraz poinformuj o tym obsługę obiektu, w którym przebywasz.

10. Stosuj się do aktualnych zasad i ograniczeń.

Zachowaj dystans społeczny wynoszący min 2 m osoba od osoby, zasłaniaj usta i nos w miejscach publicznych, w miarę możliwości wybierz płatności bezgotówkowe, często myj lub dezynfekuj ręce. Pamiętaj, że najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o obowiązujących aktualnie zasadach i ograniczeniach są strony: www.gov.pl/web/koronawirus i gis.gov.pl.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ TUTAJ

Super Raport 19 V (goście: Śmiszek, Miuosh, Braun)
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany