Politechnika Białostocka rozdaje indeksy. Co trzeba zrobić? Zbudować MASZYNĘ!

2020-01-25 13:37 jch
Politechnika Białostocka rozdaje indeksy. Co trzeba zrobić? Zbudować MASZYNĘ!
Autor: Politechnika Białostocka Politechnika Białostocka rozdaje indeksy. Co trzeba zrobić? Zbudować MASZYNĘ!

Politechnika Białostocka zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski do udziału w konkursie Niesamowita Maszyna. W tej rywalizacji stawką są indeksy na wybrane kierunki studiów oraz nagrody pieniężne. - Liczą się kreatywność, ciekawe zastosowania zasad fizyki oraz pasja do konstruowania - tłumaczą organizatorzy.

Aby wziąć udział w tej nietypowej zabawie, należy zbudować urządzenie na wzór maszyny Rube'a Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału. Maszyny można budować w pojedynkę lub w maksymalnie 3-osobowych drużynach, pod nadzorem pełnoletniego opiekuna.

Czytaj także: Kolacja na Podlasiu. Syn usmażył mamie naleśnika z marihuaną. Sytuacja wymknęła się spod kontroli [ZDJĘCIA]

Działanie konstrukcji powinno być sfilmowane, a nagranie umieszczone na portalu YouTube. Opis działania urządzenia i dokumenty zgłoszeniowe należy wysłać na adres promocja@pb.edu.pl oraz pocztą do 28 lutego 2020 r.

Główne zasady konkursu:

Maszyna musi składać się z połączonych ze sobą mechanizmów, a wprawiona w ruch powinna pracować samodzielnie nie krócej niż 20 sekund, jednak nie dłużej niż 120 sekund.

Powierzchnia urządzenia nie może przekraczać wymiarów ławki szkolnej tj. 120 cm x 70 cm a maksymalna wysokość urządzenia nie może przekraczać 150 cm.

Technika wykonania jest dowolna. Do budowy możecie wykorzystać przedmioty codziennego użytku, zabawki, pomoce szkolne itp.

Wykorzystywane urządzenia elektryczne mogą pracować pod maksymalnym napięciem 24 V. Jeżeli chcecie używajcie baterii lub akumulatorów, zabronione jest użycie napięcia sieciowego

- Wszystkie prace konkursowe oceni kilkuosobowa komisja - wyjaśnia Dorota Sawicka, Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej. - Maksymalnie 10 drużyn konstruktorskich zostanie zaproszonych na wielki finał, który odbędzie się 3 kwietnia na Politechnice Białostockiej.  Wtedy najlepsze drużyny na żywo zaprezentują działanie swoich konstrukcji, a jury wyłoni zwycięzców.

Czytaj także: Najlepsze szkoły średnie w Białymstoku. Sprawdź! [LICEUM, TECHNIKUM]

Laureaci pierwszego miejsca otrzymają nagrodę pieniężną o wartości 5 tys. złotych oraz indywidualnie prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na wybranym kierunku na Wydziale: Architektury, Budownictwa i Nauk o Środowisku, Elektrycznym, Inżynierii Zarządzania (z pominięciem konkursu świadectw).

Za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca uczestnicy otrzymają odpowiednio 2 tys. i 1,5 tys. złotych. Dodatkowo tysiąc złotych otrzyma szkoła ponadpodstawowa, w której uczą się zwycięzcy konkursu. Do mentora zwycięskiej drużyny trafi także specjalna nagroda pieniężna o wartości 500 zł.

Zobacz WIDEO: "Jezu!", "Uczta dla oczu", "Chylę czoła". Polonez II LO w Białymstoku HITEM internetu!