Puszcza Białowieska. Na ratunek jelonkowi ruszyli strażacy i leśnicy [ZDJĘCIA, WIDEO]

2019-12-07 15:58 TEM

Pogranicznicy patrolujący okolice miejscowości Topiło (woj. podlaskie) na terenie Puszczy Białowieskiej natknęli się na dwa młode jelenie, które zbłądziły na zamarznięty staw. Jeden z jelonków na szczęście zdołał samodzielnie wydostać się na brzeg. Drugiemu musieli pomóc strażacy i leśnicy. Akcja ratunkowa trwała blisko dwie godziny.

Jelonek stąpał po kruchym lodzie około 50 metrów od brzegu. Nogi rozjeżdżały mu się na wszystkie strony i nie był w stanie o własnych siłach dotrzeć na suchy ląd. Każdy krok groził mu śmiercią w głębinie. Na pomoc pechowemu zwierzęciu ruszyli zawodowi strażacy z Hajnówki, druhowie ochotnicy z Orzeszkowa oraz pracownicy Nadleśnictwa Hajnówka. Ratownicy musieli użyć łodzi. Podpłynęli do przestraszonego i opadającego z sił zwierzęcia, ostrożnie schwytali go, wciągnęli na pokład i bezpiecznie przetransportowali na brzeg.

Jelonek odpoczął kilka chwili okryty przez strażaków ciepłym pledem i zaraz potem czmychnął w puszczańskie ostępy. Oby nigdy więcej nie wpadł w podobne tarapaty.