Gdy rozmowa rekrutacyjna odbywa się przez Internet

2019-12-02 7:59 Artykuł sponsorowany
Pracuj.pl
Autor: mat.prasowe

Przebieg rekrutacji i sposoby pozyskiwania nowych pracowników dla firmy zmieniają się wraz z biegiem czasu. Nie bez znaczenia jest tu rozwój technologii i dostępność do urządzeń służących komunikacji. Dzisiaj pracodawca nie musi zapraszać kandydata do firmy, by poznać go bliżej. Może wykorzystać do tego Internet, a rozmowę kwalifikacyjną przeprowadzić on line. Jak przygotować się do niej?

Zaprezentuj się, jak na bezpośrednim spotkaniu

Przebieg rozmowy prowadzonej za pośrednictwem Internetu nie odbiega zbytnio od tego, jak wygląda ona przy bezpośrednim spotkaniu twarzą w twarz. W obu przypadkach kandydat musi zaprezentować swoją osobę, kompetencje i kwalifikacje odpowiadające potrzebom pracodawcy.

O tym, czym powinni charakteryzować się kandydaci, jasno i wyraźnie mówią oferty pracy dostępne np. w serwisie internetowym Pracuj.pl. Zadbaj więc o to, by w dokumentach aplikacyjnych znalazły się wszystkie cechy wymagane przez pracodawcę i umiejętności dodatkowe, dzięki którym przyszła praca nie będzie dla Ciebie problemem. Przygotuj autoprezentację i kilka konkretnych sytuacji będących przykładem na to, jak swoje kompetencje wykorzystujesz zawodowo.

Sprawdź jakość połączenia i zadbaj o otoczenie

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej przez Internet sprawdź, czy potrzebna do tego kamera działa bez zarzutu. Podobnie, jak mikrofon i samo połączenie z siecią. Spotkanie on line powinno przebiegać bez zakłóceń. Urywająca się co jakiś czas rozmowa staje się irytująca dla obu stron, a to może wpłynąć niekorzystnie na odbiór sylwetki kandydata.

Zwróć uwagę na otoczenie, w których połączysz się z rekruterem. Zadbaj o odpowiednie tło, porządek i dobre oświetlenie. Suszarka z praniem i stos brudnych naczyń za plecami nie pomogą Ci zrobić dobrego wrażenia. Podobnie, jak cień podkreślający zmęczenie na twarzy.

Zadbaj o swój wygląd

Pamiętaj, że braki w higienie będą widoczne również podczas spotkania on line. Zadbaj więc o schludny wygląd. Sprawdź, czy ubranie jest czyste i wyprasowane. Sam strój dobierz odpowiednio do sytuacji. Wygodne, rozciągnięte dresy domowe nie będą dobrym wyborem. Bądź profesjonalista w każdym calu i sięgnij po oficjalny kostium. Wybierz ubrania dopasowane rozmiarem i wygodne, by uwierające Cię szwy lub zbyt ciasne rękawy nie rozpraszały Twojej uwagi i nie wprowadzały poczucia dyskomfortu. Swoim strojem okaż szacunek rozmówcy nawet, gdy jest po drugiej stronie kamery.

Artykuł sponsorowany