Kubuś zachorował po ukąszeniu kleszcza! Jego życia nie udało się uratować

2021-04-23 6:07 Ewa Ruszkiewicz

Uwielbiał warcaby i boisko i miał przed sobą całe życie, ale nie dożył swoich 12 urodzin… Po ukąszeniu kleszcza Kubuś zachorował na kleszczowe zapalenie mózgu. Neurologicznego spustoszenia nie dało się cofnąć, mimo tego, że miał najlepszą opiekę i kochające osoby obok.

Kleszczowe zapalenie mózgu to podstępna choroba. Zainfekowany wirusem kleszcz zaraża nawet mimo szybkiego usunięcia. Wirus KZM, w odróżnieniu od bakterii wywołujących boreliozę, znajduje się w ślinie kleszcza i potrzebuje wyjątkowo mało czasu, aby dostać się do organizmu człowieka.  Choroba najpierw objawia się gorączką, ale to, co przychodzi później jest najgorsze. Dochodzi do zajęcia struktur w centralnym układzie nerwowym. Tak było u Kuby. Chłopiec był wtedy w domu dziecka. Z miesiąca na miesiąc jego stan się pogarszał.

Zmiany w mózgu okazały się być nieodwracalne.

Gdy trafił do Domu Chłopaków w Broniszewicach pod Pleszewem (woj. wielkopolskie) na własnych nogach funkcjonował już tylko dwa miesiące. Dominikanki, które prowadzą placówkę dla chłopców i mężczyzn z niepełnosprawnościami otoczyły Kubę miłością i opieką. Miał fachową rehabilitację, chodził do szkoły. Niestety z miesiąca na miesiąc było coraz gorzej. - Kuba przestał mówić i poruszać się samodzielnie - opisuje siostra Eliza z Domu Chłopaków. Wcześniej zdążył opowiedzieć zakonnicom, jak bardzo chciałby już spotkać swojego dziadka. - To była jedyna osoba, którą wspominał ciepło. Często mówił, że chciałby już być u Dziadka - opowiada siostra Eliza. Gdy jeszcze mógł, pasjami grał w warcaby i w piłkę nożną. - Był wielkim fanem piłki. Dlatego większość prezentów dla Kuby była związana z futbolem - opowiada Eliza.

Niestety walkę z kleszczowym zapaleniem mózgu przegrał.

CZYTAJ: Telefony komórkowe wabią kleszcze. Nasze ulubione zabawki są magnesem dla groźnych pajęczaków

Dziś pogrzeb Kubusia. W swoją ostatnią drogę siostry, które dały mu w ostatnich miesiącach życia tyle miłości ubrały go w jego ulubione czerwone sportowe buty i w koszulkę z napisem Lewandowski…

Kleszczowe zapalenie mózgu to groźna choroba wirusowa, na którą nie ma leku. Jedynym sposobem zabezpieczenia siebie i swoich bliskich jest profilaktyka, a najlepszą jej formą pozostaje obecnie szczepienie.

Strzeż się kleszcza, czyha w trawie