Sensacyjne odkrycie w lesie! To najdłuższy tunel z II Wojny Światowej!

2019-11-14 8:00 bs
Pozostałości umocnień wojskowych
Autor: materiały prasowe Pozostałości umocnień wojskowych

Leśnicy z Nadleśnictwa Borne Sulinowo uczestniczyli w pracach na terenie dawnego niemieckiego obozu jenieckiego Oflag II D Gross Born. Poszukiwano tunelu, który wykonali francuscy oficerowie w czasie drugiej wojny światowej. To własnie przez ten tunel uciekło kilkunastu z nich.

Prace na terenie dawnego niemieckiego obozu jenieckiego Oflag II D Gross Born były prowadzone przez Izbę Muzealną w Bornem Sulinowie oraz grupę pasjonatów z całej Polski. W pracach poszukiwawczych uczestniczyli również leśnicy - inżynier nadzoru Maciej Duda i leśniczy leśnictwa Dudylany Piotr Antczak.

Ich celem było ustalenie trasy wykonanego przez francuskich jeńców tunelu. Poszukiwania wspierała georadarem ekipa Telewizji Polskiej z programu „Było nie minęło…” z redaktorem Adamem Sikorskim, która udokumentowała całe przedsięwzięcie, w listopadzie w TVP Historia wyemituje reportaż z całego wydarzenia.

Dzięki użyciu dwóch nowoczesnych georadarów udało się odnaleźć miejsce, w którym znajdował się barak 35. To właśnie w nim znajdowało się wejście do tunelu. Francuscy jeńcy wojenni rozpoczęli budowę tunelu we wrześniu 1941 r., a ukończyli w marcu 1942 r. Ze wstępnych analiz i ustalonej georadarami trasy przebiegu tunelu wynika, że jego całkowita długość wynosiła ponad 140 m, a głębokość ok. 7 m.

Tunelem - w połowie marca 1942 r. - w ciągu dwóch dni uciekło 17 jeńców z Oflagu II D Gross Born. Trzeciego dnia ucieczki, 17 marca, wychodzący z tunelu oficer porucznik Andre Rabin został czterokrotnie postrzelony przez niemieckich wartowników.

W wyniku odniesionych ciężkich ran Andre Rabin, mimo przeprowadzonej przez polskiego lekarza por. Edmunda Mroczkiewicza operacji, zmarł w szpitalu jenieckim w Czarnem. Nazwisko zastrzelonego francuskiego oficera upamiętniono na pomniku przy drodze wiodącej na teren dawnego Oflagu II D Gross Born.

Jeśli ustalona wstępnie długość tunelu zostanie potwierdzona dodatkowymi pomiarami geodezyjnymi, to będzie to najdłuższy tunel ucieczkowy wykonany przez jeńców w czasie drugiej wojny światowej.