Złodzieje okradli kościół w Żębocinie. Zginęła „Matka Boska z Dzieciątkiem”

2021-09-24 7:49
Złodzieje okradli kościół w Żębocinie. Zginęła „Matka Boska z Dzieciątkiem”
Autor: Krkpr/CC BY-SA 4.0/wikipedia Kościół św. Stanisława BM w Żębocinie.

Ukradziony z kościoła św. Stanisława w Żębocinie (pow. proszowicki) XVI-wieczny obraz „Matka Boska z Dzieciątkiem” został odnaleziony w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Wartość dzieła oszacowano na kwotę minimum 100 tysięcy złotych. Ze względu na dobro toczącego się postępowania policja nie ujawnia szczegółów sprawy.

Kradzież obrazu "Matka Boska z Dzieciątkiem" z kościoła św. Stanisława w Żębocinie (pow. proszowicki) została ujawniona na początku czerwca przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Zaginięcie dzieła natychmiast zostało zgłoszone policji. Od tego czasu funkcjonariusze prowadzili poszukiwania malowidła, którego wartość oszacowano na kwotę minimum 100 tysięcy złotych. "Matka Boska z Dzieciątkiem" to tempera na desce w stylu gotycko–renesansowym. Według biegłych z zakresu sztuki obraz powstał między rokiem 1520 a 1530. Autor dzieła pozostaje nieznany. Malowidło odnalazło się w poniedziałek, 20 września w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Następnie zabytek został przekazany przez proszowickich policjantów do depozytu Muzeum Archidiecezjalnego w Kielcach. Dochodzenie w tej sprawie prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków-Nowa Huta jest w toku. Ze względu na dobro toczącego się postępowania śledczy nie ujawniają szczegółów sprawy. Nie wiadomo więc, czy ktoś został zatrzymany w związku z kradzieżą obrazu "Matka Boska z Dzieciątkiem".

PRZECZYTAJ: Koronawirus. Abp Jędraszewski i kard. Dziwisz byli na mszy z zarażonym biskupem

Złodzieje okradli kościół w Żębocinie. Zginęła „Matka Boska z Dzieciątkiem”
Autor: KPP Proszowice Wartość obrazu „Matka Boska z Dzieciątkiem” oszacowano na minimum 100 tysięcy złotych.

ZOBACZ: Kraków. Uczeń musiał zmienić klasę przez wadę serca. Matka oburzona

Sonda
Czy kary za kradzież powinny być zaostrzone?
Złodzieje okradli kościół w Żębocinie. Zginęła „Matka Boska z Dzieciątkiem”
Autor: KPP Proszowice Biegli ocenili, że obraz "Matka Boska z Dzieciątkiem" powstał w latach 1520-1530. Autor dzieła jest nieznany.
Napad na bank w Bochni. 37-latek zatrzymany, miał przy sobie skradzione pieniądze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE