Znamy datę pogrzebu Adama Zagajewskiego. Poeta spocznie w Panteonie Narodowym

2021-10-06 15:59
Nie żyje Adam Zagajewski
Autor: AKPA

Pogrzeb Adama Zagajewskiego odbędzie się w niedzielę, 10 października - podaje Polska Agencja Prasowa. Poeta zostanie pochowany w Panteonie Narodowym w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie. Dzień wcześniej w kościele św. Katarzyny odbędzie się wieczór poetycki z udziałem między innymi: Olgi Tokarczuk, Mai Komorowskiej, Jerzego Treli, czy Doroty Segdy.

Adam Zagajewski zmarł 21 marca 2021 roku w wieku 75 lat. Ze względu na pandemię koronawirusa odbyła się wówczas jedynie skromna uroczystość, w której uczestniczyli członkowie najbliższej rodziny zmarłego, a urnę z prochami złożono w kościele św. Floriana. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, oficjalny pogrzeb Adama Zagajewskiego odbędzie się w niedzielę (10 października). Urna zostanie wystawiona o godz. 13.30, a o godz. 14.30 z bazyliki św. Floriana wyruszy kondukt żałobny, w którym pójdą rodzina i najbliżsi poety. O godz. 15.00 w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się uroczysta msza żałobna koncelebrowana przez ks. prof. Alfreda Wierzbickiego. Po nabożeństwie nastąpi złożenie urny z prochami do sarkofagu w Panteonie Narodowym. Ze względu na obostrzenia pandemiczne wejście do kościoła jest zarezerwowane wyłącznie dla ograniczonej liczby osób posiadających stosowne zaproszenia. Przed kościołem ustawiony zostanie telebim umożliwiający udział w liturgii pozostałym osobom. 

PRZECZYTAJ: Wieliczka. Pieszy uciekł przed bmw w ostatniej chwili! Szokujące nagranie

Adam Zagajewski był znanym miłośnikiem kotów, dlatego w trakcie niedzielnych uroczystości wolontariusze będą zbierać datki na rzecz Krakowskiej Fundacji Pomocy Zwierzętom "Stawiamy na łapy" (KRS: 0000491968). W sobotę (9 października) o godz. 20.00 w kościele św. Katarzyny zaplanowano wieczór poetycki z udziałem: Olgi Tokarczuk, Mai Komorowskiej, Jerzego Treli, Ryszarda Krynickiego, Doroty Segdy, Klary Bielawki, Jakuba Kornhausera i Tomasza Różyckiego, którzy odczytają wiersze Adama Zagajewskiego. Transmisję tego wydarzenia będzie można śledzić na miejskiej platformie Play Kraków.

ZOBACZ: Olkusz: 33-latka zjeżdżała autem po schodach. Była trzeźwa! Jej tłumaczenie zwala z nóg

Sonda
Czy Adam Zagajewski zasłużył na literacką Nagrodę Nobla?
Przyjechali z Ukrainy i w szczycie pandemii otworzyli jadłodajnie. Krakowianie pokochali smak pysznego pielmieni
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE