Budowa zamku w Stobnicy nielegalna! Urzędnicy, inwestorzy, projektanci w rękach śledczych! Trwają przesłuchania

2020-07-16 13:11 Ewa Ruszkiewicz
Zamek w Puszczy Noteckiej. O co chodzi w sprawie? Kto go buduje?
Autor: Fot. East News / PAWEL F. MATYSIAK zamek

To już koniec budowy ogromnego, nielegalnego zamku w Stobnicy pod Obornikami (woj. wielkopolskie). 7 osób związanych z budową obiektu na obszarze chronionym Natura 2000 Puszcza Notecka zostało właśnie zatrzymanych przez wielkopolską policję! Wśród zatrzymanych są inspektorzy Powiatowego Nadzoru Budowlanego w Obornikach, funkcjonariusze Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Obornikach, osoby reprezentujące inwestora oraz architekt i główny projektant inwestycji.

O monumentalnej budowli zrobiło się głośno, gdy w internecie dwa lata temu pojawiły się fotografie ogromnej budowli w samym centrum Puszczy Noteckiej. Zamek z 50-metrową wieżą i kilkudziesięcioma apartamentami budowała spółka z Poznania. Pojawiły się głosy nie tylko o dewastacji natury, ale też o tym, że do czegoś takiego nigdy nie powinno dojść. Wtedy do pracy ruszyli śledczy, którzy po swoim drobiazgowym śledztwie i mrówczej pracy doszli do wniosku, że budowa nigdy nie powinna mieć miejsca. - Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali 7 osób w związku z tą sprawą - mówi Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji.

CZYTAJ: Zamek w Puszczy Noteckiej po kontroli. PINB: budowa prowadzona w sposób pedantyczny.

Łukasz Wawrzyniak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu zdradza Super Exprtessowi, że chodzi o Powiatowego Nadzoru Budowlanego w Obornikach, funkcjonariusze Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Obornikach, osoby reprezentujące inwestora oraz architekt i główny projektant inwestycji. - Trwają czynności, o zarzutach poinformujemy wkrótce, po przesłuchaniach - mówi śledczy.

Już teraz wiadomo jednak, że podejrzanym zarzuca się m.in. przestępstwa urzędnicze, czyli nadużycie uprawnień i  niedopełnienie obowiązków, przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów oraz przeciwko środowisku. - W toku śledztwa ustalono, że inwestycja zlokalizowana w Stobnicy zagraża środowisku i powstała wbrew przepisom ustawy o ochronie przyrody na Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków. Dodatkowo zebrany w sprawie materiał dowodowy wykazał, że uzyskanie stosownych zezwoleń na realizację budowy nastąpiło w wyniku przestępstw oraz z rażącym naruszeniem prawa - informuje Wawrzyniak.

Co z pracami budowlanymi, które wciąż trwają w Stobnicy? Prokurator Okręgowy w Poznaniu złożył do Wojewody Wielkopolskiego sprzeciw od ostatecznej decyzji Starosty Obornickiego zatwierdzającego projekt budowy i udzielającej pozwolenia na budowę.

Express Biedrzyckiej - Michał Kobosko: Żyjemy w kraju z kartonu, na ślinę i sznurek

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.