PADŁO 30 tysięcy kaczek! To kolejne ognisko PTASIEJ GRYPY w Wielkopolsce?

2020-01-15 11:27 BM
kaczki
Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe

To jest już plaga. Na terenie Wielkopolski po raz kolejny padły ptaki. Tym razem na dwóch fermach na południu województwa zginęło łącznie 30 tysięcy kaczek. To prawdopodobnie ptasia grypa!

W ostatnich tygodniach głośno jest o wirusie ptasiej grypy. Na terenie Wielkopolski mamy do czynienia z nowymi ogniskami. Na fermie w Słaborowicach padło 21 tysięcy kaczek, a w hodowli w Ostrowie Wlkp. 9 tysięcy!

Być może jeszcze w środę poznamy wyniki badań ptaków, które padły. Jeśli zostanie stwierdzona ptasia grypa to trzeba będzie zlikwidować całą hodowlę drobiu w tych miejscach.

Ptasia grypa w Wielkopolsce

Pierwszy przypadek ptasiej grypy na terenie województwa wielkopolskiego stwierdzono pod koniec 2019 roku w Topoli Osiedle (pow. ostrowski). Zagazowano tam 65 tysięcy kur.

Ptasia grypa

Ptasia grypa ti ostra choroba zakaźna, która pojawia się u ptaków. Dzieli się ona na 16 podtypów, ale kilka z nich jest wyjątkowo niebezpiecznych: H5N1, H7N7, H7N9, H9N2. Te odmiany powodują u ptactwa niemal stuprocentową śmiertelność.

Wirus jest niebezpieczny także dla ludzi. Zarazić się można, gdy przebywa się blisko zakażonego drobiu lub ma kontakt z zanieszczyczonymi przez ptasie odchody powierzchniami.