tajemnicze podziemia

Kompleks Riese - zwiedzanie. Trasy, mapa "Olbrzyma" w Górach Sowich

Kompleks Riese czyli hitlerowski projekt górniczy o kryptonimie "Olbrzym" kontynuowany w Górach Sowich przez prawie całą II Wojnę Światową do dziś rozpala wyobraźnię - wciąż nie wiadomo, jaki był jego cel. Podpowiadamy, które tunele można zwiedzić, czy można wejść z psem i jak się ubrać. Sprawdźcie ceny biletów i jedźcie na Dolny Śląsk!

Spis treści

 1. Zwiedzanie kompleksu Riese w Górach Sowich
 2. Zamek Książ - podziemia projektu Riese
 3. Podziemne Miasto Osówka - kompleks Riese
 4. Sztolnie Walimskie - Riese. Kompleks Rzeczka
 5. "Włodarz", Jugowice - kompleks Riese
 6. Kompleks Riese - mapa
 7. Kompleks Riese "Olbrzym". Czy wiadomo, po co go budowano?

Zwiedzanie kompleksu Riese w Górach Sowich

Kompleks Riese podzielony jest na 7 części, toteż nie da się go zwiedzić za jednym razem. Byłoby to zresztą trudne - jest potężny, a do tego nie jest udostępniony w całości. Zwiedzając podziemia, miejcie na uwadze niskie temperatury (ok. 5 stopni) i wilgoć. Tuneli nie zwiedzicie ze zwierzętami. Większość można zwiedzać z małymi dziećmi.

Zamek Książ - podziemia projektu Riese

Najbardziej popularnym fragmentem są bodaj tunele pod Zamkiem Książ, który ich zwiedzanie posiada w swojej regularnej ofercie turystycznej - zwiedzanie podziemi Zamku jest wliczone w cenę biletu.

 • Adres: Piastów Śląskich 1, Wałbrzych

Podziemne Miasto Osówka - kompleks Riese

Podziemne Miasto można zwiedzać przez cały tydzień trasą ekstremalną (bilet wstępu 40 zł) bądź historyczną (bilet normalny 35 zł, ulgowy 29 zł). Dla zwiedzających jest dostępna również trasa historyczna retro przy świetle latarek. Trasa edukacyjna jest obecnie zawieszona. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie internetowej Podziemnego Miasta Osówki.

 • Adres: Świerkowa 29d, Sierpnica

Sztolnie Walimskie - Riese. Kompleks Rzeczka

Przez cały tydzień od godz. 9 rano możecie zwiedzać Sztolnie Walimskie. Planując zwiedzanie, pamiętajcie, że godziny zamknięcia zależą od sezonu. Bilet normalny kosztuje 30 zł, a ulgowy 25 zł. Zwiedzanie trwa ok. godziny i odbywa się z przewodnikiem. Organizatorzy zwracają uwagę na niskie temperatury panujące w sztolniach - ubierzcie się ciepło. Więcej informacji tutaj.

 • Adres: ul. 3-go Maja 26, Walim

"Włodarz", Jugowice - kompleks Riese

Największa część projektu to Włodarz - podczas godzinnego oprowadzania m.in. zwiedzicie dwa poziomy tuneli i przepłyniecie łodzią po zalanych terenach. W sezonie zimowym obiekt jest czynny w godz. 9:00 - 16:00. Za bilet normalny zapłacicie 34,99 zł, a za ulgowy 29,99 zł. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

 • Adres: ul. Górna 71, Jugowice

Kompleks Riese - mapa

Kompleks Riese - mapa, zdjęcia

i

Autor: Les7007 - CC BY-SA 2.5, bez zmian Mapa kompleksu Riese

Kompleks Riese "Olbrzym". Czy wiadomo, po co go budowano?

Choć projekt III Rzeszy był potężny, a same tunele drążono niemal do końca II Wojny Światowej, wciąż nie ma zgody co do tego, w jakim celu powstawał. Być może miał być siedzibą Hitlera, a może fabryką zbrojeń. Niektórzy wierzą, że to właśnie tutaj ukryto złoty pociąg i zaginione skarby z czasów wojny. Wiadomo natomiast, że całe założenie powstało pracą niewolniczą jeńców wojennych - założono tu obozy pracy. Gdy zbliżała się Armia Czerwona, część tuneli wysadzono w powietrze.

Oprócz miejsc, które można zwiedzać, tunele wydrążono również wewnątrz Chłopskiej Góry (Jugowice Górne), Sobonia, Wielkiej Sowy i w górze Moszna.

Zobacz też: Nie tylko Wieliczka - kopalnie soli w Polsce. Które można zwiedzić, jakie są przeciwwskazania i jak się ubrać?

Niezwykły tunel w którym spotkał się Adolf Hitler i Benito Mussolini

Jak dobrze znasz Warszawę? QUIZ z atrakcji i zabytków stolicy

Pytanie 1 z 10
Gdzie stoi słynna Warszawska Syrenka ze zdjęcia?
Gdzie się podziała Syrenka?
Nasi Partnerzy polecają