W Solinie działa już kolejka gondolowa! To nowa niesamowita atrakcja

i

Autor: M.M

W Solinie działa już kolejka gondolowa! To nowa, niesamowita atrakcja

2022-07-01 17:18

W Bieszczadach powstała nowa atrakcja! To ośrodek z kolejką gondolową, wieżą widokową i tarasem, z których można podziwiać okolice znanej w całej Polsce zapory w Solinie. W pierwszy dzień lipca odbyło się uroczyste otwarcie długo wyczekiwanej inwestycji. Na specjalnej konferencji prasowej pojawił się także premier Mateusz Morawiecki.

Kolej gondolowa przebiega nad solińską zaporą. To pozwala podziwiać spektakularne widoki bieszczadzkiego krajobrazu. Wsiadając do wagonika na stacji początkowej dotrzemy wprost na Górę Jawor. Tam nie kończy się podróż, ponieważ na miejscu możemy nadal podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę. To za sprawą wieży widokowej i tarasu, które również powstały w ramach tej inwestycji. Stamtąd można zobaczyć między innymi monumentalną zaporę, Jezioro Solińskie, Zalew Myczkowiecki, czy należące do gminy Solina okoliczne miejscowości. Otwarcie nowego ośrodka to wyjątkowy moment dla regionu.

- To jest obiekt, który jest bardzo nowoczesny, stwarzający wiele możliwości dla turystów. To nie tylko kolej, ale także wieża widokowa 50-metrowa, w której można spędzić czas i cieszyć się widokami. To jest miejsce, w którym niezależnie od pogody można spędzić czas z rodziną i miło wypocząć – podkreślił Tomasz Fil, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Kolejka gondolowa w Solinie to wyjątkowe miejsce na mapie Polski

Kolejka kursuje w obie strony po 1,5 kilometra. Obecnie zamontowanych jest 25 gondoli, z których w czasie jednej godziny może skorzystać nawet 1200 osób.

- Ta konstrukcja jest wyjątkowa pod wieloma względami, między innymi dlatego, że podpora kolejki, mająca 75 metrów jest najwyższa w Polsce, a może i nawet w Europie. Rozciąganie liny odbyło się w nowatorski sposób. Lina, która w tej chwili ma 47 mm grubości, jest zapleciono z wielu mniejszych linek. Dron musiał przeciągnąć wpierw linkę o grubości 1 mm, potem były coraz grubsze 3, 10, ponad 20 mm i na końcu była ta właściwa. To był niespotykany do tej pory sposób – tłumaczył Daniel Pitrus, prezes Polskich Kolei Linowych.

Jak dodał, dla PKL to historyczny moment. - Otwieramy nowy ośrodek, pierwszy na Podkarpaciu. Przejażdżka gondolą to niesamowite wrażenie i spektakularne widoki. To jeden z naszych najlepszych ośrodków, dostarczający niezapomnianych wrażeń – mówił.

Zobacz też: Kurtyny wodne dla zwierząt na upalne dni [WIDEO, GALERIA]

Łąki kwietne w Rzeszowie

Nowa atrakcja to nowe możliwości dla regionu

O nowych możliwościach, które otworzyły się przed gminą Solina mówił także wójt Andrzej Piątkowski.

- Cieszę się, że ta atrakcja jest w naszej gminie. Jest to szansa na nowy i bardziej dynamiczny rozwój. Całe Bieszczady będą mogły się rozwijać, to są miejsca pracy, dochody dla gminy i dzięki tym pieniądzom, będziemy mogli naszą gminę rozwijać. Tą inwestycją otworzyliśmy Solinę nie tylko na turystykę krajową, ale myślę, że na europejską i światową – zapewniał Andrzej Piątkowski.

Premier: Zapraszam w Bieszczady

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji podkreślił, że inwestycja powstała dzięki dobrej współpracy rządu z samorządem. – Pokazaliśmy tutaj ogromną skuteczność, sprawczość. Ta inwestycja powstała w półtora roku – stwierdził. Zapowiedział, że na przyszłe lata planowane są kolejne inwestycje turystyczne.

– Takie, żeby można było z jednej strony zarabiać, a z drugiej strony - zwiększać atrakcyjność turystyczną i przez to możliwości podziwiania polskich krajobrazów przez Polaków i turystów z zagranicy – przekazał.

Na koniec premier zaprosił w Bieszczady. – Zapraszamy do Soliny Cisnej, Komańczy, do Ustrzyk Górnych i Dolnych, do wspaniałych miejsc w naszych Bieszczadach – zachęcał.

Sonda
Często jeździsz w Bieszczady?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE