Adam Niedzielski

i

Autor: LUKASZ GAGULSKI / SUPER EXPRESS Adam Niedzielski

Koronawirus: Ujawniono ile mamy przypadków Omicrona. Złowieszcze prognozy

2022-01-20 15:13

Piąte fala koronawirusa w Polsce. Minister Adam Niedzielski w środę (19 stycznia) przekazał, że wkroczyliśmy w piątą falę epidemii koronawirusa w Polsce. Odnotowano ponad 30 tys. zakażeń, wzrost w porównaniu tydzień do tygodnia wynosi aż 90 procent! Niedzielski zaapowiedział wprowadzenie pracy zdalnej w administracji publicznej. Jednocześnie podał, kiedy przypadnie szczyt piątej fali. Najnowsze informacje dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce, komentarze i najważniejsze fakty w naszej relacji.

Piąta fala koronawirusa w Polsce. Minister Adam Niedzielski potwierdził w środę, że weszliśmy w nowy etap walki z epidemią. Zapowiedział, że pracownicy administracji publicznej przejdą na pracę zdalną. Dodał, że Ministerstwo Zdrowia będzie chciało zwiększyć możliwości w zakresie testowania. Niedzielski przyznał, że sytuacja jest bardzo trudna. - Teraz realizuje się scenariusz bardzo gwałtownego przyrostu - powiedział na konferencji prasowej. Wedle jego wiedzy, szczyt piątej fali koronawirusa ma przyjść na przełomie stycznia i lutego. Jak wygląda sytuacja epidemiczna w Polsce? Jakie decyzje podejmie rząd w związku z piątą falą koronawirusa w Polsce? Najnowsze statystyki i komentarze dotyczące sytuacji epidemicznej w naszej relacji.

Czytaj koniecznie: Nowy sondaż: Czy minister Adam Niedzielski powinien podać się do dymisji? Zastanawiające wyniki

Aktualizacja godz. 14:48

- Informacje o nałożonej kwarantannie, izolacji i o wyniku testu na koronawirusa od teraz są dostępne także w najnowszej wersji aplikacji mojeIKP - poinformowało w czwartek MZ. MojeIKP to bezpłatna aplikacja mobilna, która daje dostęp do wybranych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta.

Aktualizacja godz. 13:55

Jak wygląda sytuacja dotycząca szczepień w Polsce? Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że  wykonano 50 107 831 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 21 514 286 osób. Dawkę przypominającą przyjęło ogółem 8 925 153 obywateli.

Aktualizacja godz. 13:18

Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala trafił do szpitala, po tym jak zakaził się koronawirusem. Włodarz miasta jest zaszczepiony trzema dawkami. Szczegóły: Prezydent Chorzowa trafił do szpitala. Zakaził się koronawirusem

Aktualizacja godz. 12:35

Uniwersytet Śląski przechodzi na naukę zdalną. Jest to podyktowane wzrostem zagrożenia z powodu rosnącej ilości przypadków koronawirusa. Więcej szczegółów: Uniwersytet Śląski wprowadza zdalne nauczanie! Wszystko przez koronawirusa. Co z sesją?

Aktualizacja godz. 11:46

Czy w związku z epidemią Sejm przejdzie do pracy zdalnej? - Czekamy na rozwój wydarzeń, w piątek będzie próba aparatury i jeżeli sytuacja będzie się pogarszać, to w przyszłym tygodniu zapewne zapadnie taka decyzja - powiedział szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Aktualizacja godz. 11:04

- W ciągu doby wykonano 125 tys. testów - dodaje Ministerstwo Zdrowi.

Aktualizacja godz. 10:55

- W bazie GISAID zarejestrowanych jest już 1351 przypadków wirusa w wersji Omicron, które zostały stwierdzone w Polsce. Stanowi to 24,5% wszystkich sekwencjonowanych przypadków koronawirusa w naszym kraju. Najwięcej stwierdzonych przypadków pochodzi z województw: pomorskiego (348), mazowieckiego (231), śląskiego (111) i łódzkiego (108) - informuje na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

Aktualizacja godz. 10:33

PILNE: Mamy ponad 32 tysiące zakażeń koronawirusem w Polsce. Nowe dane dostępne są w naszym raporcie na 20 stycznia: Koronawirus 20.01.2022. Piąta fala epidemii. Ponad 32 tys. zakażeń! [20 STYCZNIA]

Aktualizacja godz. 10:20

PAP: W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano streszczenie projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zakłada on m.in. wykonywanie pracy zdalnej w urzędach administracji publicznej.

Aktualizacja godz. 9:58

- Jeżeli chcemy ochronić się przed ciężkimi skutkami zakażenia wariantem Omikron koronawirusa, to należy przyjąć dawkę przypominającą szczepienia - powiedział w środę w Polskim Radiu szef Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. Grzegorz Gielerak. - Tylko przyjęcie dawki przypominającej zwiększa nam do poziomu 60-70 procent szanse uniknięcia ciężkiego przebiegu tej choroby - dodał wskazując, że dwie dawki dają ochronę na poziomie 35-38 procent.

Aktualizacja godz 9:31

- Za projektem "ustawy Hoca", dotyczącym możliwości weryfikacji covidowej, zagłosuje zdecydowana większość posłów Prawa i Sprawiedliwości - zapewnił w czwartek wicerzecznik tego ugrupowania Radosław Fogiel. Dodał, że w tej sprawie nie będzie dyscypliny partyjnej.

Aktualizacja godz. 9:19

- Straszenie ludzi jednak nic nie da, a raczej przełoży się na dodatkowe śmierci przestraszonych osób z innych przyczyn zdrowotnych. Bo jak będą się bali chodzić do lekarzy i szpitali, to te choroby czekały nie będą - dodał Gut w rozmowie z PAP.

Aktualizacja godz. 9.00

Prof. Włodzimierz Gut, wirusolog o piątej fali koronawirusa w Polsce: Nie spodziewam się Armagedonu. W tym momencie liczba zajętych szpitalnych łóżek przeznaczonych do leczenia COVID-19 spada i to dość dynamicznie. Zgonów też jest sporo mniej niż w grudniu. Respiratory są wolne w znacznej większości. Lepiej jednak dziś powiedzieć, że jest ogromne zagrożenie, a potem, że kogoś uratowaliśmy niż przesadzić w drugą stron. 

Aktualizacja godz. 8.41

Damian Antoniewski (+42 l.), występujący pod pseudonimem DJ ANTEX nie żyje. Muzyk znany doskonale fanom klubowych rytmów przegrał walkę z koronawirusem. Szczegóły: DJ ANTEX nie żyje. 42-latek był zakażony koronawirusem

Aktualizacja godz. 8.33

Marek Posobkiewicz, lekarz z Wojskowej Akademii Medycznej w Radiu Zet o piątej fali koronawirusa: Jeśli ktoś się nie szczepił, a będzie miał kontakt z wirusem, to jest niemal pewne, że ulegnie zakażeniu 

Aktualizacja godz. 8.12

- Ostatnie dwa dni można nazwać eksplozją epidemii COVID-19. W czwartek liczba zachorowań także wyniesie ponad 30 tys.  - powiedział w środę wieczorem na antenie TVP INFO Adam Niedzielski. To, co dzieje się w ostatnich dniach, nazwał "eksplozją epidemii".

Aktualizacja godz. 8.00

Nadal czekamy na najnowsze dane epidemiczna aktualne na czwartek, 20 stycznia. Najnowsze statystyki pojawią się w naszym tekście: Koronawirus 20.01.2022. Raport Ministerstwa Zdrowia. Ile jest dziś zakażeń i zgonów? [20 STYCZNIA]

Sonda
Czy obawiasz się piątej fali pandemii i wariantu Omikron?
Express Biedrzyckiej - Bolesław Piecha: Niedzielski nie najgorzej poradził sobie z pandemią