„Ród smoka (House of the Dragon)”

i

Autor: materiały prasowe HBO Max Serial "Ród smoka" kręcono m.in. w Monsanto w Portugalii

"Ród smoka" miejsca z serialu

„Ród smoka”. Gdzie kręcono serial? Władze tych miast liczą na zyski. Gra toczy się o wysoką stawkę

2022-08-23 16:07

„Ród smoka” to nowy serial fantasy na platformie HBO Max ale w dobrze znanym widzom klimacie. Sukcesja, Targerynowie, ziejące ogniem smoki, intrygi i Westeros znane z serialu „Gra o tron” na nowo rozgrzały fanów historii opartych na prozie George’a R.R. Martina. Miejsca, w których kręcono „Grę o tron” zarobiły fortunę i do dziś są licznie odwiedzane przez turystów. Na to samo liczą włodarze miast i miasteczek, w których powstawały zdjęcia do prequela – „Ród smoka”. Ruszamy w podróż śladami popularnego serialu.

„Ród smoka” zadebiutował na platformie HBO Max 22 sierpnia. Na prequel serialu „Gra o tron” fani czekali z niecierpliwością. Podobnie, jak miasta i miasteczka, w których kręcono poszczególne sceny najnowszej produkcji HBO. Jeśli „Ród smoka” osiągnie taki sam komercyjny sukces jak „Gra o tron” wielkie zyski czekają nie tylko na filmowców. Popularność serialu sprawiła, że 5 razy więcej osób odwiedza Islandię, do Dubrownika przyjeżdża dwa razy więcej turystów, a jak podaje „The Guardian” Irlandia Północna każdego roku może liczyć na dodatkowe 250 milionów funtów z turystyki. Teraz na podobne zyski liczą historyczne, średniowieczne miasta w Hiszpanii i Portugalii, a także różne miejsca w Anglii, takie jak rozległe plaże w Kornwalii i wioski w Derbyshire.

ZOBACZ TEŻ: „Nie czas umierać” - urzeka krajobrazem, a włoskie miasto liczy na turystów. Gdzie kręcono sceny do nowego Bonda?

„Ród smoka”. Gdzie kręcono serial? Cáceres i Trujillo – Hiszpania

W trakcie zdjęć do serialu „Ród smoka” HBO wróciło do Cáceres w Hiszpanii. Miejsce doskonale znane fanom serialu „Gra o tron”. Stare miasto w Cáceres, wpisane na listę UNESCO urzeka brukowanymi uliczkami, renesansowymi pałacami  a także architekturą w stylu rzymskim, islamskim a także północnego gotyku i włoskiego renesansu. Otaczają je pozostałości muru miejskiego zbudowanego przez Rzymian z murowanymi wieżami na całej jego długości. Kilka lokacji w mieście podwaja się jako ulice Królewskiej Przystani w produkcji „Ród smoka”. Zdjęcia kręcono także w średniowiecznym mieście Trujillo, które pojawiło się także w siódmym sezonie „Gry o Tron”.

„Ród smoka”. Gdzie kręcono serial? Monsanto i Penha Garcia - Portugalia

Filmowa ekipa pojawiła się także na wzgórzach portugalskiej wioski Monsanto. Jeśli chcesz odwiedzić miejsca, w których kręcono „Ród smoka” dotarcie tam z lotniska w Lizbonie zajmie około 3 godzin. Warto wybrać się na spacer wąskimi uliczkami połozonymi pomiędzy ogromnymi głazami, które niekiedy tworzą ściany domów. Turystyczna atrakcja jest oznaczona żółtym i czerwonym szlakiem i ciągnie się przez około 4,5 km. W 1938 r. Monsanto otrzymał a tytuł „najbardziej portugalskiej wioski w Portugalii”. Zdjęcia do serialu „Ród smoka” były kręcone także na zamku w wiosce Penha Garcia, która znajduje się niedaleko Monsanto.

NIE PRZEGAP: „Ród smoka” na HBO Max. „House of the Dragon” będzie lepszy niż „Gra o tron”?

„Ród smoka”. Gdzie kręcono serial? Kornwalia - Anglia

W serialu „Ród smoka" przepiękne tło stanowi także Anglia. Zdjęcia kręcono w całej Kornwalii w południowo-zachodniej Anglii, w tym Holywell Bay Beach, Kynance Cove na półwyspie jaszczurek i na Górze św. Michała, która posłużyła jako Driftmark czyli rodową siedzibę rodu Velaryonów. Wyspa pływowa ze średniowiecznym zamkiem i kościołem jest zarządzana przez The National Trust i rodzinę St Aubyn - właścicieli posiadłości. Zamek można zwiedzać przez cały rok. Jest otwarty od niedzieli do piątku. National Trust poleca aby zarezerwować sobie trzy godziny na zwiedzanie wyspy. Spacerować po ogrodach tarasowych, w których w subtropikalnym mikroklimacie rosną egzotyczne rośliny. Wewnątrz zamku można obejrzećo skrawek płaszcza Napoleona z Waterloo i zegar, który wskazuje zarówno porę dnia, jak i czas przypływu.

ZOBACZ TEŻ: „Stranger Things”. Gdzie kręcono 4. część popularnego serialu Netfliksa?

„Ród smoka”. Gdzie kręcono serial? Castleton, Peak District - Anglia

Jak podaje „Hampshire Live" zdjęcia do serialu  „Ród smoka"były kręcone także w Caesar's Camp, forcie na wzgórzu na granicy hrabstw Surrey i Hampshire. We wrześniu 2021 r. na terenie Aldershot zbudowano duży zestaw z kilkoma namiotami. Jedno zdjęcie udostępnione w mediach społecznościowych podczas filmowania przedstawiało baner z pieczęcią Targaryen na zewnątrz jednego z namiotów. „BBC"uzupełniła serialowe lokalizacje o wioskę Castleton w Derbyshire w Peak District. Castleton jest położona 51 km na północny zachód od miasta Derby i 233 km na północny zachód od Londynu. Zalicza się do obszaru chronionego. Wioska jest popularna ze względu na jaskinie pokazowe, historię, sklepy, ludowe imprezy, przełęcz Winnats, Cave Dale. To atrakcyjne miejsce zarówno dla fanów serialu „Ród smoka" jak i dla tych, którzy chcą spacerować po malowniczej okolicy. Peak District jest otoczony wzgórzami, ruiny zamku Peveril (1086 r.) górują nad wioską.

ZOBACZ TEŻ: „The Crown”. Gdzie kręcono 4 sezon popularnego serialu?

„Ród smoka (House of the Dragon)”. Bohaterowie. Kto jest kim w serialu? Sprawdź w galerii poniżej

Tańczące z Promocjami 18.08.22