Atrakcje turystyczne Borów Tucholskich

2020-05-27 6:30

Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce, z licznymi parkami krajobrazowymi i rezerwatami przyrody. To świetny region dla amatorów wycieczek pieszych, rowerowych i spływów kajakowych. Ze względu na duże skupisko jezior, region ten jest rajem dla żeglarzy i wędkarzy. Bory Tucholskie przypominają Mazury, jednak tutaj jest o wiele mniej turystów.

1. Na spływy z Tlenia

Położony w centrum Borów nad jeziorem Mukrz i rzeką Wdą Tleń to letnisko z kąpieliskami i plażami, ale turyści znajdą atrakcje przez cały rok. Tleń jest świetnym miejscem wypadowym na piesze, rowerowe i konne wycieczki wśród pięknych gęstych borów Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Stąd ruszamy też na spływy kajakowe Wdą. Kajakarze cenią tę rzekę walory przyrodnicze i bezpieczeństwo. Wda przepływa przez wiele jezior. Ze względu na swą zmienność - od górskiego potoku do szerokiej, leniwie płynącej rzeki, malownicze zakola, często wysokie i miejscami urwiste zalesione brzegi oraz piękne przełomy, stanowi atrakcyjny szlak kajakowy.

2. Cisy Staropolskie

Rezerwat „Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego”, stanowiący największe w Polsce naturalne stanowisko cisa, chroni te wspaniałe drzewa od prawie 200 lat. Wśród sosen, dębów, lip, grabów, olch czy brzóz rośnie ok. 4 tys. kilkusetletnich okazów. W latach 1926 – 1935 przebywał tu często wielki malarz Leon Wyczółkowski rysując ponad 100 portretów cisów, m.in. słynnego, najstarszego “Chrobrego” o pierścienicy 2,5 m i sosen. Rezerwat artysta nazywał Świętym Gajem. W „Cisach Staropolskich” wydzielono trasę zwiedzania oraz miejsca do prowadzenia zajęć z edukacji przyrodniczej.

3. Kolebka polskiego żeglarstwa

Charzykowy to znany kurort Borów. Tu w 1919 roku, powstało pierwsze w Polsce Towarzystwo Żeglarskie. Atrakcją miejscowości są kąpieliska,plaże i baza sportów wodnych na Jeziorze Charzykowskim, nad którym leżą też inne miejscowości wypoczynkowe jak: Małe Swornegacie, Funka czy Stary Młyn. Jezioro Charzykowskie - poprzez rzekę Brdę, najdłuższą w regionie, połączone kilkoma innymi jeziorami jest idealne dla miłośników kajaków. W Charzykowach ma siedzibę Park Narodowy Bory Tucholskie. W Parku możemy spotkać jelenie,sarny, lisy, rzadkie gatunki ptaków : cietrzewie, głuszce, czarne bociany i wędrowne sokoły. Równie bogata jest szata roślinna zachowanymi fragmentami pierwotnej puszczy.

4. Prastara Tuchola

Za stolicę regionu uważana jest Tuchola, położona nad Brdą, w samym sercu Borów. Jej historia sięga średniowiecza, stąd według legendy pochodziły miecze, jakie wielki mistrz krzyżacki podarował królowi Władysławowi Jagielle. W Tucholi zakończyła się bitwa pod Grunwaldem, tu Krzyżacy poddali się bez walki. W mieście znajdziemy wiele zabytków, za zabytkowy uznaje się jego układ urbanistyczny. Warto zwiedzić Muzeum Borów Tucholskich. 3 km od Tucholi znajdziemy niezwykłe miejsce - Uroczysko Piekiełko. Brda przepływa tutaj krętym korytem i tworzy liczne, malownicze zakola, dno wysłane jest głazami.

5. Najdłuższy akwedukt w Polsce

Atrakcją Fojutowa, niewielkiej osady nad Wielkim Kanałem Brdy, jest akwedukt, będący skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych - wiodącego górą Wielkiego Kanału Brdy i płynącej dołem Czerskiej Strugi. Akwedukt powstał w 1847 r. Jest to najdłuższa i najmasywniejsza tego typu budowla w Polsce o szerokości 75 m, która nawiązuje do idei rzymskich akweduktów. Różnica wysokości pomiędzy lustrami przecinających się rzek wynosi około 9 m. Z otaczających go wałów można zejść na dół i wykorzystując kładkę, przejść pod kanałem wzdłuż koryta Czerskiej Strugi - lewego dopływu Brdy.

6. Kaszubskie Morze

Tak ze względu na wielkość - 1450 ha powierzchni i 68 m głębokości, jest nazywane Jezioro Wdzydze. Ze względu na walory akwenu i malowniczą okolicę utworzono tu Wdzydzki Park Krajobrazowy kryjący rezerwaty przyrody. Na jeziorze znajdują się duże wyspy, m.in. zamieszkały Ostrów Wielki. W pobliżu, w otoczeniu wzgórz i sosnowych lasów, rozlewa się kilkanaście mniejszych jezior i płynie Brda. Cały obszar to raj dla żeglarzy i kajakarzy, zadowoleni będą też wędkarze, jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie żyje wielka troć. We Wdzydzach warto odwiedzić Kaszubski Park Etnograficzny - najstarszy skansen w Polsce oraz 36 metrową wieżę widokową.

7. Polskie Stonehenge

Kręgi Kamienne w Odrach to największe i najstarsze po angielskich megalitycznych kręgach w Stonehenge miejsce tego typu w Europie. Skupisko kamiennych kręgów znajdujące się po prawej stronie Wdy to prawdopodobnie cmentarzysko Gotów z I i II w. n.e. Kręgi mają od 15 do 33 m średnicy. Oprócz kręgów mamy tu ponad 30 kurhanów, gdzie odkryto ponad 600 grobów. Kurhany były miejscem pochówku, a kręgi prawdopodobnie pełniły rolę obserwatorium astronomicznego i umożliwiały określanie terminów zaćmień czy też ustalanie położenia gwiazd.

8. Spacer po Chojnicach

Chojnice, jako osada wspominana już w XIII stuleciu, w 1360 r. otrzymała od Krzyżaków przywilej miejski, wkrótce też otoczono ją murami. Nazywane przez Jana Długosza "Kluczem i Bramą Pomorza", Chojnice to obecnie największe miasto w Borach Tucholskich, miejsce urokliwe i zadbane, o czym świadczy piękny rynek oraz Stare Miasto. Wśród zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć są XIV-wieczne odrestaurowane Mury Miejskie, baszty: Wronia, Szewska i Kurza Stopa, a także jedyna zachowana z trzech bram wjazdowych do miasta, zbudowana w stylu gotyckim Brama Człuchowska.

Przeczytaj też: Wirtualny spacer po Polsce

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki