Wirtualny spacer po Polsce

2020-04-29 7:34

Domowa kwarantanna jest świetną okazją do odbycia wirtualnych podróży. Współczesna technologia umożliwia nam odwiedzane wielu atrakcyjnych miejsc w Polsce za pośrednictwem internetu. Muzea, zamki, pałace czy zabytkowe kopalnie możesz zwiedzić nie wstając z kanapy, o każdej porze, bez podróżowania, pośpiechu, opłat i zwracania uwagi na pogodę.

Domowa izolacja jest doskonałą okazją do wirtualnego zwiedzania atrakcji turystycznych. Zobacz, jakie miejsca uznaliśmy za godne polecenia:

Kopalnia Soli w Wieliczce

https://www.ai360.pl/panoramy/278,kopalnia-soli-w-wieliczce-trasa-turystyczna

Kopalnia Soli w Wieliczce to miejsce niezwykłe. Czynna od od XIII wieku, jest najstarszym na ziemiach polskich przedsiębiorstwem solnym, a jej podziemna część sięga głębokości 327 m. Urokliwe podziemne jeziora, kilometry chodników, komory, wspaniałe kaplice, solne rzeźby. Skryte pod miastem wyrobisko, usytuowane na dziewięciu poziomach to blisko 300 kilometrów chodników i 3 tysiące komór. Na trasie możemy zwiedzić m.in. cudowną kaplicę świętej Kingi, kaplicę Św. Jana wyróżniająca się drewnianym, polichromowanym wnętrzem i jedyną na świecie podziemną kaplicę poświęconą św. Janowi Pawłowi II.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

https://www.muzeumzamoyskich.pl/93-wirtualne-zwiedzanie

XVIII-wieczny pałac rodziny Zamoyskich przetrwał II wojnę światową nienaruszonym stanie. Powstał na wzór Wersalu, otoczony ogrodami. Możemy spacerować po urządzonych z przepychem jadalni, sypialniach, pokojach gościnnych, z autentycznym wyposażeniem z XIX w. Wychodząc z pałacu, przez ogród "Tysiąca Róż" i rozarium możemy przejść do Galerii Sztuki Socrealizmu. W latach 60. były tu magazyny, do których zwożono rzeźby, obrazy i plakaty. Później do rzeźb dołączyły pomniki m.in. Bieruta i Lenina. W 1994 r. roku otwarto czasową wystawę, która trwa do dziś.

Muzeum Polin w Warszawie

wirtualnyspacer.polin.pl

Fasadę Muzeum Historii Żydów Polskich zdobią szklane panele, na których litery hebrajskie i łacińskie układają się w słowo „Polin”, odnoszące się do legendy o przybyciu Żydów do Polski. Polin przedstawia liczącą tysiąc lat historię obecności Żydów w naszym kraju. Możemy poznać zbiory muzeum, podążając ścieżkami tematycznymi. Do wyboru mamy szlaki: Żydowskie kobiety, Tysiąc lat w godzinę,Życie religijne i Śladami jidysz. W zakładkach znajdziemy filmik wprowadzający oraz opisy poszczególnych fragmentów wystawy wraz ze zdjęciami i słowniczek wyjaśniający pojęcia związane z żydowską kulturą.

Muzeum Wsi Kieleckiej

http://mwk.com.pl/spacer/

W parku etnograficznym w Tokarni zgromadzono najcenniejsze zabytki XVIII/XIX-wiecznego budownictwa drewnianego. obiekty przeniesiono tu z różnych miejscowości regionu świętokrzyskiego. Możemy podglądnąć, jak wyglądał kiedyś warsztat pracy tradycyjnego rzemieślnika, na przykład: stolarza, gonciarza czy plecionkarza. Pejzaż wiejski, uzupełniony jest obiektami takimi jak wiatraki i kuźnia, sklepy zabudowaniami dworsko-folwarcznymi,kościół i kapliczki. Dopełnieniem architektury drewnianej jest wspaniała przyroda zwiedzający mogą poczuć się tak, jakby znaleźli się w innej epoce.

Wrocław spacer po mieście

http://www.holoit.com/wroclaw/pl/

Stolica Dolnego Śląska jest jednym z najpiękniejszych polskich miast. Przez miasto przepływa aż 6 różnych rzek, które tworzą 25 wysp, stąd mamy tu kilkaset przepraw np. Most Grunwaldzki, najwspanialszy most wiszący w Polsce czy Most Tumski. Zwiedzanie rozpoczynamy od Rynku, jednego z największych w Europie, zabudowanego kolorowymi kamienicami z różnych epok. Warto zobaczyć też zoo i najsłynniejsze dzieło wrocławskiego modernizmu, czyli Halę Stulecia, Aulę Leopoldyńską, najpiękniejszą salę Uniwersytetu Wrocławskiego i słynną Panoramę Racławicką. Wielką atrakcją jest Hydropolis, jedyne w Polsce centrum wiedzy o wodzie

Zobacz też: Wirtualne zwiedzanie. Zobacz zamek w Baranowie Sandomierskim bez wychodzenia z domu

Zamek w Malborku

https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl

Arcydzieło architektury późnego średniowiecza, największy gotycki zespół zamkowy na świecie. Zamek w Malborku ma powierzchnię ok. 21 hektarów i łączną kubaturę budynków przekraczającą ćwierć miliona metrów sześciennych! Uważany jest za największą budowlę ceglaną wzniesioną rękami człowieka. Na wzgórzu nad Nogatem stanął 700 lat temu. wzniesiony przez zakon krzyżacki. Gotycka budowla powstawała od początku XIII wieku do połowy XV wieku. Początkowo twierdza pełniła funkcję siedziby wielkich mistrzów zakonu. Na przestrzeni stuleci zamek był kilkukrotnie niszczony i odbudowywany.

Sztolnie Walimskie kompleks Riese

https://sztolnie.wkraj.pl/

Podziemna trasa turystyczna jest pozostałościową po kompleksie „Riese” - największym projekcie górniczo-budowlanym III Rzeszy, prowadzonym w Górach Sowich oraz na zamku Książ w czasie II wojny. Budowa nie została nigdy ukończona, pozostało po niej szereg niedokończonych podziemnych kompleksów. Największa zagadka związana z „Riese” dotyczy jego przeznaczenia. Mówi się, że miała to być kwatera główna Hitlera, albo fabryki zbrojeniowe i tajne laboratoria. Sztolnie Walimskie mają geometryczny rozkład korytarzy, przypominający literę E. Trzy odrębne korytarze wydrążone w skale są połączone potężnych rozmiarów halami.

Muzeum przemysłu Naftowego w Bóbrce

https://bobrka.wkraj.pl

Muzeum znajduje się na terenie najstarszej na świecie i nadal działającej kopalni ropy naftowej. Kopalnię założył w 1854 r. Ignacy Łukasiewicz, który jako pierwszy wydestylował z ropy naftowej - naftę i zastosował ją do oświetlenia.

Najcenniejszymi zabytkami muzealnymi są obiekty z XIX w, jak choćby kopanka „Franek” z 1860 r., czy też budynek, w którym można oglądać kolekcję lamp naftowych, aranżacje gabinetu, apteki i laboratorium I. Łukasiewicza.

Kopalnia w Bóbrce przetrwała zawieruchy wojenne i w latach 50. XX wieku przeżyła odrodzenie, kiedy to na południowym fałdzie antykliny odkryto nowe złoże ropy.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki