Lawenda. Jaka ziemia będzie najlepsza do uprawy? Poznaj zasady i ciesz się namiastką Prowansji w swoim domu

i

Autor: Anna/ Pixabay Lawenda. Jaka ziemia będzie najlepsza do uprawy? Poznaj zasady i ciesz się namiastką Prowansji w swoim domu

Lawenda. Jaka ziemia będzie najlepsza do uprawy? Poznaj zasady i ciesz się namiastką Prowansji w swoim domu

2022-08-02 15:09

Lawenda odstrasza komary, przyciąga motyle, relaksuje i łagodzi migreny. Kwiat, który pięknie wygląda oraz pachnie przenosi nas myślami do wakacji w Prowansji lub na chorwackie wyspy, nie jest trudny w uprawie na balkonie, tarasie lub ogrodzie. Jednak duże znaczenie ma podłoże. Jaka ziemia będzie najlepsza do sadzenia lawendy?

Jaka ziemia sprawi, że lawenda będzie obficie kwitła? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa dla wszystkich, którzy chcą przenieść odrobinę Prowansji do swojego ogrodu na balkon lub taras. O ile kwiaty nie są wymagające w uprawie - poza regularnym przycinaniem praktycznie nie wymagają dodatkowej opieki, to odpowiednia gleba jest podstawą, by lawenda obficie kwitła i cieszyła nasze oczy prze całe lato.

Lawenda. Jaka ziemia będzie najlepsza do uprawy kwiatów?

Lawenda dobrze rośnie w żyznej ale przepuszczalnej glebie. Najlepsza będzie zasadowa ziemia o pH od 6,5 do 7,0. Zbyt kwaśne podłoże trzeba zwapnować kredą lub dolomitem. W sklepach ogrodniczych można już kupić specjalna ziemię do uprawy lawendy. Ważne także, by zapewnić jej odpowiedni drenaż, to w przypadku jeśli gleba w naszym ogrodzie nie jest wystarczająco przepuszczalna. Jeśli chcemy cieszyć się pięknymi fioletowymi kwiatami lawendy na długo, dobór odpowiedniego podłoża jest tak samo ważny, jak miejsce w którym posadzimy roślinę. Jakie stanowisko dla lawendy będzie najlepsze?

ZOBACZ TEŻ: Surfinie marnieją? Jest jedna przyczyna. Sprawdź, jak uratować urocze kwiaty balkonowe

Lawenda. Gdzie sadzić? Sprawdź najlepsze stanowisko

Lawenda uwielbia ciepło. Dlatego niezależnie czy sadzimy kwiaty w ogrodzie, czy w doniczkach na balkonie powinniśmy zapewnić sadzonkom takie miejsce, w którym nie będzie brakowało słońca. Jeśli posadzimy lawendę na zacienionym stanowisku musimy liczyć się z tym, że kwitnienie będzie mało obfite, a kolor kwiatów mało intensywny. Trzeba też pamiętać, że lawenda nie lubi podmokłego gruntu. Lepiej sadzić kwiaty tam, gdzie jest bardzo sucho niż zbyt mokro. Jednak najlepsza będzie stała wilgotność podłoża. Lawendę sadzi się co 30-40 cm.

Lawenda. Jak przycinać, by kwiaty kwitły jak szalone?

Lawenda ma kilka ozdobnych gatunków. Najbardziej znana jest lawenda wąskolistna, która doskonale sprawdzi się na balkonie lub w ogrodzie, szczególnie kiedy lubimy odpoczywać tam w letnie słoneczne dni. Ta roślina charakteryzuje się wąskimi srebrzystymi listkami i fioletowymi kwiatami. Ze względu na swoją odporność na mróz, doskonale udaje się w naszym klimacie. Nie tylko ładnie wygląda, ale cudownie pachnie w dodatku nęci motyle, odstrasza komary, relaksuje i łagodzi migreny. Jeśli postawimy klika donic na balkonie lub posadzimy w ogrodzie, stworzymy sobie namiastkę Prowansji, która słynie z lawendowych pól. Lawenda nie jest wymagającą rośliną w uprawie, trzeba jednak pamiętać o przycięciu przekwitłych łodyg. Samo przycinanie ma także duży wpływ na kształt rośliny oraz jej kwitnienie. Pierwszy taki zabieg wykonuje się, gdy roślina jest mała i nierozgałęziona. Wtedy ścina się nawet połowę. Dzięki temu roślina wypuści dużo nowych pędów u podstawy, tworząc gęstą koronę. Następne cięcie przeprowadza się w kwietniu. Przycina się chore, złamane lub uszkodzone gałązki. Skraca się także młode wybujałe pędy, by uzyskać pożądany kształt. Ważne aby pamiętać, że przycięcie starszych gałązek zbyt blisko ziemi może spowodować, że kwiat nie wypuści już nowych pędów. Kolejne cięcie przeprowadzamy systematycznie po kwitnieniu poszczególnych kwiatostanów wycinając je wraz z kilkucentymetrowym fragmentem pędu. Jeśli uprawiamy lawendę w doniczce, zimą ustawiamy ją pod daszkiem, by ziemia nie namakała od deszczu lub śniegu.

Niewymagające kwiaty na balkon. Sprawdź w galerii poniżej 10 kwiatów łatwych w uprawie, które kwitną całe lato

Quiz o wiosennych kwiatach. Zestaw arcytrudnych pytań, z którymi nie masz szans

Quiz o wiosennych kwiatach. Zestaw arcytrudnych pytań, z którymi nie masz szans

Pytanie 1 z 10
Na rozgrzewkę coś łatwego. Pora wrócić do szkoły. W popularnej piosence o witaniu wiosny, zanim chochoły spadły z róż, pierwszy obudził się?
Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany